• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

DİYANET VE BATIL!!

Diyanet İşleri Başkanı Resmen Saçmaladı! `Kandil Ve Sevgililer Günü Ne Güzel Tesadüf!`

Haber:

 NTV canlı yayınında Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç`ın sorularını yanıtlayan yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl Sevgililer Günü`yle aynı gün kutlanacak Mevlit Kandili`ni değerlendirdi.

Nilgün Balkaç`ın "Herkes çok merak ediyor, 14 Şubat tarihi Sevgililer Günü ve aynı zamanda bu yıl Mevlit Kandili. Farklı çözümler bulunmaya çalışılıyor, Sevgililer Günü`nün önceden kutlanması gibi. Sizin bu konudaki yorumunuzu alabilir miyiz?" şeklindeki sorusuna Prof. Görmez şu yanıtı verdi:

"Ne güzel bir tesadüf veya tevafuk. Çünkü biz kendi kültürümüzde ve medeniyetimizde sevgili peygamberimize `Sevgililer Sevgilisi` adını veriyoruz. Hem de bütün sevgilerin kaynağı yaratıcımıza olan sevgimizi de gösterir, böyle bakıyoruz. Bizim kültürümüzde peygamberimize çok farklı bir sevgimiz var.

Dolayısıyla bu iki günün bu sene tesadüf etmesini bir güzellik olarak görüyorum. Biz hem hep birlikte `Sevgililer Sevgilisi`nin doğum gününü kutlarız, mevlidi çok daha canlı yaşarız hem de `Sevgililer Sevgilisi`nden aldığımız sevgiyi kendi sevgililerimize de en güzel şekilde ifade etmiş oluruz."

 

 Analiz:

Birisi 14 Şubat. Sevgililer Günü.

Nedir?

Aşağıdaki linkte dolu dolu anlatılmış nasıl bir şirk mitolojisine dayandığı ama bilinen yortuya göre, bir Hrıstiyan keşişin, evlenmek isteyen ama aileleri izin vermediğinden dolayı evlenemeyen iki kişiyi bir mağarada nikahlaması.

Tamamen uydurma da olabilir, tamamen doğru da; hiçbir kanıt yok!

Ve en önemlisi Sevgililer Günü`nün günümüzdeki tam anlamıyla karşılığı, Romantizm Dini`nin Hedonist Bir İbadeti!

Sevginin, mevedded`in, muhabbet`in kafe, park, pastahane ve partilerde, Kapitalist Tatminlerle `aşk` adı altında tüketilmesi!

Bu gün ile tesadüfe mazhar olan gün ne?

Kandil.

Kutlu Doğum Günü ve Haftası.

Şimdi birincisi, İslam Peygamberi Resulullah Muhammed aleyhisselam`ın doğum günü olduğu iddia edilen günün kesinliği kanıtlanmış değil.

İkinci ve daha vahimi, İslam`ın hayata geçmesinde ve evrensel hakikatleri düzenlemesindeki hayatî ve stratejik önemi inkar edilemeyecek bir Hicret Vak`asına dayanılarak oluşturulan Hicrî Takvime göre değil de Kemalist Dikta tarafından memlekette dayatılan Miladî takvime göre kutlanması!

Şu anda kutlanan ve `kandil` adı verilen bu kutlu doğum karnavalı, Ne Kur`an`da var ne kendisinde çok güzel örneklikler ve ıskalanması bedbahtlık olarak nitelenebilecek liderlik dersleri olduğu Kur`an`la sabit olan Resulullah`ın devrim ve yaşam pratiklerinde var ve ne de en yakın dava arkadaşları olan Sahabe`nin uygulamasında!

Yok yok yok!

Ne Tevrat`ta Ne İncil`de Ne Kur`an`da ne Sünnet`te ne Sahabe`de geçmeyen ve bu haliyle tamamen İslam`ın dışından geldiği bilinen Nur-u Muhammediye nazariyesine göre oluşturulmuş bir yortu olan Kandil-Kutlu Doğum Kutlaması ile,

Kaynağı dahi bilinmeyen ve bilinse dahi `ortak külürümüz` adı altında populist bir te`ville izahına ve hayatlarımıza ithaline ve idhaline, İslam içeriğinin muazzam ve mükemmel muhtevası sebebiyle ihtiyaç dahi olmayan ve dahi güncel kullanımı tamamen kapitalist tüketim toplumuna ait insanların Romantizm Dini`ne ait mübarek bir gün şeklinde olan Sevgililer Günü`nün aynı güne gelmesine `Ne güzel tesadüf` demek gafleti, konumun ciddiyetiyle bağdaşmayan, yanlışlara yönlendirici, tehlikeli bir ironik gevezelikten ibaret değilse, Diyanet İşleri Başkanı olunmasına rağmen henüz İslam`ın Ruhu`nu kavrayamamışlığın, Emperyalist Kapitalizm`in mübarek gün ve gecelerinden bihaber kalmanın ve geleneğin din`leştirilmesi hastalığının pençesinde olmanın populist bir tezahürü demektir.

Diyanet İşleri Başkanı, daha konuştuğu Sevgililer Günü hakkında en kısa internet taramasında dahi bulabileceği ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Sevgililer_G%C3%BCn%C3%BC ) bilgilere veya tesadüfe konu ettiği `kandil-kutlu doğum` ile Neo-Platonizm arasındaki münasebete vakıf değil ise, bizim bu kişinin buraya nasıl geldiğini sorgulamamız ve bu tür populist yaklaşımların, Allah`a has ve halis kılınarak yaşanması gereken İslam`ın inkılabının, devriminin ve hikmetli ruhunun neden kabul edemeyeceği söylem ve eylemler olduğunu izah etmemiz durum ve duruşumuzun gereği olmalıdır.

Fatih Tezcan

-ANALİZ MERKEZİ-

 

 NOT:Haber başlığı DİYANET ve BATIL yazılıdır. Zaten BATIL bir düşüncenin ürünü olan diyanet ile ilgili habere bu başlık abes kaçsada, ne yazık ki müslümanlarımız Diyaneti İSLAM KURULUŞU olarak görmektedir.

oysa bu haber ve diğer haberlerde Diyanetin amacının sadece DİNİ BOZMAK ve "BATIL DÜŞÜNCELERİN" İSLAMİ olduğunu Kuransız Müslümanların beyinlerine kazımaya çalışıldığı gözlemlenmektedir.

Not kısmı HİCRET-DER Haber editörüne aittir.

 330 kez okundu

Yorumlar

ntv de çağdaş düşünceler sızıntısı     09/02/2011 17:02

oturduğu makamın altında ezilen böyle insancıklara sadece yuhhh denir...
Alim KÖSE

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret138300
Hava Durumu
Saat