• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşen Kur’an-ı Kerim yakma eyleminden sonra İslam dünyasında şiddetli protestolar devam ediyor. Kur’an-ı Kerim’i yakma saygısızlığına en büyük tepki ise Afgan halkından geldi.

ABD'nin Florida eyaletinde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına Afgan halkının tepkisi sürüyor. Afganistan'ın Kandahar şehrinde başlayan ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan protesto gösterileri Celalabad şehrine de sıçradı. 10 bin kişinin katıldığı Celalabad'daki protesto gösterisinde, Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılması için sloganlar atılarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın kuklası yakıldı.

ABD'nin Florida eyaletinde gerçekleşen Kur'an-ı Kerim yakma eyleminden sonra İslam dünyasında şiddetli protestolar devam ediyor. Kur'an-ı Kerim'i yakma saygısızlığına en büyük tepki ise Afgan halkından geldi. Cumartesi günü Afganistan'ın Kandahar, Kabil ve Herat şehirlerinde sokaklara dökülen binlerce kişi Kur'an yakma eylemini kınamış, Kandahar'da çıkan olaylarda ise 10 gösterici hayatını kaybetmişti.

Protesto eylemleri dün de Celalabad şehrine sıçradı. 10 bin kişinin katıldığı Celalabad'daki protesto gösterisinde, Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılması için sloganlar atılarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın kuklası yakıldı. Celalabad'daki gösterilerde çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybederken, 20 kişi de yaralandı.

Bu arada Taliban, yaptığı açıklamada, Afganlara olayı protesto için gösterileri sürdürmeleri çağrısında bulunarak, gösterilerde çıkacak herhangi bir şiddet olayından hükümet güçlerinin sorumlu tutulacağını bildirdi. Gösterilerinin tetikleyicisi olarak, ABD'nin Florida eyaletindeki rahip Terry Jones'un kışkırttığı Kur'an yakma eylemi gösteriliyor.

YENİ AKİT303 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret168676
Hava Durumu
Saat