• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya lideri Muammer Kaddafi rejimine karşı silahlı mücadelede bulunan muhalif güçler bir yandan Kaddafi sonrası senaryoları tartışırken, diğer yandan da kendi aralarında güç mücadelesi sergilemeye başladı.

 

Daha önce muhalif güçlerin başına getirilen eski içişleri bakanı Abdulfettah Yunus ile ABD'de sürgünde yaşayan eski generallerden Halife Heftar ve Savunma Bakanlığı görevine getirilen eski siyasi tutuklulardan Ömer el Hariri'nin geçtiğimiz hafta aralarında bir toplantı yaptığı ancak muhalif güçlere kimin komuta edeceği konusunda bir anlaşmaya varamadıkları belirtiliyor. Kaddafi'nin içişleri bakanlığı görevini yürüttüğü için muhalif güçler arasında Yunus'a karşı bir güvensizlik olduğu söyleniyor. Muhalif güçler mevcut sorunların Kaddafi'nin uzun yıllar süren 'tek adam' liderliğinden kaynaklandığını vurguluyor. Uluslararası koalisyon güçlerinin bombardımanına rağmen Kaddafi güçlerinin muhaliflere karşı açık bir üstünlüğü bulunuyor. Bunun sebebi olarak da muhalif güçlerin kendi aralarında organize olamaması, yetersiz eğitimleri ve silah eksiklikleri gösteriliyor. Muhaliflerin batı sahillerinde geçtiğimiz hafta aldığı kasabaların çoğunu geri alan Kaddafi'ye bağlı birlikler dün de ülkenin doğusundaki Misla petrol sahasını bombaladı.

Muhalifler kendi aralarında birlik oluşturmaya çalışırken Kaddafi'nin iki oğlunun da muhaliflerle uzlaşarak geçici bir yönetimin başına geçmek istedikleri öne sürülüyor. New York Times gazetesinin haberine göre Kaddafi'nin iki oğlu Seyfülislam ve Saadi'nin bu görevi düşündüğü ancak muhaliflerin bu tür bir öneriyi kabul etmesinin ihtimal dahilinde olmadığı belirtiliyor. Kaddafi'nin iki oğlu Seyfülislam ve Saadi, Batı yanlısı olarak yansıtılırken özel birlikler ve güvenliğin başındaki diğer iki oğlu Hamis ve Mutasım'ın ise sertlik yanlısı isimler oldukları ifade ediliyor.

CUMALİ ÖNAL / ZAMAN312 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat