• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Fransa'da İslam'ın yerini ve laikliği tartışmaya açan iktidar partisi, başörtüsü ve dini simgelere yasağı da içeren 26 öneriyi masaya yatırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP), Fransız kimliği tartışmasının ardından bu kez İslam ve laikliği tartışmaya açtı. 'Fransa'da İslam'ın Yeri' adlı tartışma dün başkent Paris'te düzenlendi. 'Laiklik: Birlikte daha iyi yaşamak için' temalı toplantıda UMP'nin 26 maddelik önerisi ele alındı. Önerilerin burka tartışmasında olduğu gibi önümüzdeki süreçte yasalaşması bekleniyor. Önerilerden bazıları şöyle:

* Anaokullarındaki personel dini simgeler taşımamalı.

* Veliler başörtülü olarak okul gezilerine katılmamalı.

* Okul müfredatlarında laiklik eğitimi zorunlu olmalı.

* Tüm kamu çalışanlarının laiklik ilkesine uyması zorunlu kılınmalı.

* Kadınların erkek doktordan tedavi görmek istememesi engellenmeli.

* Kanun kamu servislerinin düzenini etkilememeli ancak dini tatiller (sınav tarihleri ve özel günlere denk gelenler) ve genel yiyeceklerde (helal et tercihi dahil vejetaryan mönülerde) değişiklik yapılabilir.

* Okul müfredatlarındaki zorunlu programlara herkes katılmak zorunda. Kızlarının mayo giymesini istemeyen aileler çocuklarını yüzme sınıfından alamayacak.

* Cami dışında namaz yasaklanmalı. Belediyelere daha fazla cami inşası ve mezarlıklarda farklı dinlere uygun kabristan yapılması için ödenek ayrılmalı.

UMP'nin bu girişimi, 2012'deki genel seçimler öncesinde Sarkozy'nin oy kaygısına ve etkisini arttıran aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin önüne geçme amacına bağlanıyor.

'Müslümanlar sorun'

Uygulamalara destek veren İçişleri Bakanı Claude Gueant, "Ülkede İslam'a inananların sayısının artması ve bazı davranışlarının bir sorun teşkil ettiği doğrudur" dedi. Gueant, laiklik yasasının, 'Müslümanların sayısının az olduğunu 1905'te kabul edildiğini, ancak şimdi bu sayısının 6 milyonu bulduğunu, bunun da 'sorun yarattığını' dile getirmişti. Bunun üzerine partinin eski Genel Sekreteri François Holland, "Gueant ne zaman ağzını açsa polemik çıkıyor. Müslümanlar hakkında konuşma takıntısı var" yorumunu yaptı. Bu arada 11 Nisan'dan itibaren ülkede yüzü tamamen kapatan peçe ve çarşaf yasağı uygulamaya giriyor.352 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat