• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Yusuf el Kardavi, Başbakan Erdoğan’ın Libya’da gelişen olaylar ile ilgili tavrını açıkça ortaya koymasını istedi.

Dünya Müslüman Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Yusuf el Kardavi, Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'a çağrı yaparak Libya'daki tavrını net olarak ortaya koyması gerektiğini belirtti.

El Cezire'ye  verdiği demeçte Kardavi, Erdoğan'ın Libya'da cereyan eden olaylara dikkat etmesini ve Geçici Ulusal Konseyi tanımasını istedi. Erdoğan'nın Libya halkının Kaddafi'ye karşı mücadelesinde yardımcı olması gerektiğini dile getirdi.

Daha önce Katar'ın başkenti Doha'da bir Cuma hutbesinde yaptığı konuşmada Kardavi, "Libya halkının Kaddafi'ye karşı mücadelesi zaferle sonuçlanacaktır" açıklamasını yapmıştı.

BİNGAZİ'DE TÜRKİYE PROTESTOSU

Muhaliflere ait bayraklar ile Fransa, Kanada, İngiltere ve Katar gibi ülkelerin bayraklarını da taşıyan göstericiler, "Libya halkı hürriyet istiyor, Türkiye nerede", "Misrata'da halk öldürülüyor, Erdoğan silahlanmaya karşı çıkıyor" ve "Şehitlerin kanı boşa mı akıyor" şeklinde sloganlar attı.

Libyalı isyancılar NATO'ya da kızgın

Muhaliflerin askeri lideri General Abdül Fettah Yunus, NATO'yu ülkenin 3'üncü büyük kenti Misrata'daki Libyalıları "ölüme terk etmekle" suçladı.

Yunus, muhaliflerin kalesi olarak bilinen Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, "Orayı burayı bombalayan NATO, Misrata halkının Kaddafi'nin bombardmanları altında can vermesine seyirci kalıyor" dedi.

Kent sakinlerinin, ilerleyen Kaddafi güçlerinin bombardmanları altında can verdiğini belirten Yunus, "Uluslararası basın, Misrata halkına güçlü bir destek vermeli ve NATO'yu Misrata'nın yardımına çağırmalı" diye konuştu.

Kaddafi'nin eski İçişleri Bakanı olan, ancak muhaliflere katılan General Yunus, "Eğer, NATO bir hafta daha gecikirse, bu Misrata'nın sonu olur ve orada kurtarılacak kimse kalmaz" ifadesini kullandı.

"40 gündür kentte su, elektrik, yiyecek ve çocuklar için süt yok, kentin sakinleri lağım suyu içiyor ve Kaddafi güçleri her gün, evleri, camileri, hastaneleri ağır silahlarla bombalıyor" diyen Yunus, "Eğer isteseydi, NATO, Mistara'nın çevresindeki ablukayı çoktan çökertirdi" diye sözlerini tamamladı.

 

(Kaynak: Dünya Bülteni)


323 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat