• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Hayata Dönüş operasyonundan 11 yıl sonra ortaya çıkan katliam planlarını tartışan gazeteler, operasyonun yapıldığı 19 Aralık’tan bir gün sonra katliamı alkışlamıştı.

Türkiye ardarda ortaya çıkan Tufan, Atmaca-Bora planlarıyla cezaevlerindeki kanlı operasyonları yeniden konuşmaya başladı. 30'u aşkın mahkumun ölümüyle sonuçlanan ve "Hayata Dönüş" adı verilen bu operasyonların planlarının çok önceden kesinleştiğinin ortaya çıkmasıyla dönemin yetkilileri "Ben bilmiyordum. Benim yetki alanım değildi" şeklinde açıklamalar yaparken, gazeteler ise sorumlular yargılansın haberleri yapmaya başladı.

Oysa o isimler, o gazeteler katliamdan bir gün sonra operasyonu öven, ölenleri suçlayan sözler söylemiş, manşetler atmışlardı.

***

"F tipleri mükemmel"

19 Aralık 2000 tarihinde başta Bayrampaşa olmak üzere 20 cezaevinde 30'u aşkın mahkumun bombalarla, yakılarak, kurşunlanarak öldürüldüğü o geceyi ertesi gün siyasetçiler ve basın şöyle anlatıyordu:

Hikmet Sami Türk (Dönemin Adalet Bakanı): "Bu devletin şefkat operasyonudur. Çoğu kendini yakmak suretiyle ölmüştür."

Sadettin Tantan (Dönemin İçişleri Bakanı): "Devlet ayıbını temizlemiştir. Operasyona bir yıl öncesinden maketler üzerinde çalışıyorduk zaten."

Bülent Ecevit (Dönemin Başbakanı): Cezaevlerindeki terör karargâhları temizlendi. Ecevit, TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu'nun FP'li üyesi Bekaroğlu'nun, "Devlet verdiği sözü tutmadı'' iddiaları hatırlatıldığında ise "Siz aldığımız sonuca bakın'' karşılığını verdi.

Hüseyin Akgül (Dönemin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı): "Müdahaleler, komisyonumuzca bir insan hakkı ihlali olarak değerlendirilmemiştir''

Ali Suat Ertosun (Dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü): "Çok iyi olacak, F tipleri mükemmel yerler."

***

Kendilerini ateşe verdiler

Cezaevlerindeki bu katliamların ardından, 20 Aralık 2000 tarihinde ülkenin çok satan gazeteleri ise şu manşetlerle çıktı:

Hürriyet: Devlet Girdi, 'Örgüt yaktı, jandarma kurtardı'

Sabah: Kendilerini ateşe verdiler

Akşam: Yürüyen çıraya döndü... 'Yakın' emri verdi

Star: Ölüm orucundakiler tek tek kendilerini yaksın! Sonuç: İşte bu

Milliyet: Sahte oruç, kanlı iftar

Zaman: Sahur operasyonu

  

  Yazarlardan tam destek

Dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, "Hükümetin bu operasyona verdiği, 'Hayata Dönüş' adı dün gerçek anlamını buldu" diye yazdı.

Aynı gazetede Cüneyt Ülsever "Fedakârlık, sevk ve idare becerisi, dirayet"ten dolayı devlet yetkililerini kutluyordu.

Güneri Civaoğlu "Zorunluydu" başlıklı yazısında Bülent Ecevit'i övüyordu.

Sabah'tan Güngör Mengi operasyona "Devlet Uyandı" yazısıyla destek verdi, Zaman yazarı Tamer Korkmaz "Nihayet" başlıklı yazısında operasyonun aslında geciktiğini yazıyordu.413 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat