• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Şam'da da yüzlerce öğrenci gösteri yapıyor. Kampüsteki öğrencilere göre, Şam Üniversitesi'nin fen fakültesinde yapılan gösteride bir öğrenci güvenlik güçlerince öldürüldü.

Güvenlik güçlerinin Şam'ın merkezinde yer alan üniversiteyi sardığı bildiriliyor. Ancak haberi bağımsız kaynaklara doğrulatma imkanı olmadı.

İSYAN ATEŞİ BANYAS'TA

Der'a, Lazkiye, Humus, Hama, Şam derken Suriye sokaklarında çatışmaya dönen gerilimin adresi bu kez Banyas oldu.

Reuters haber ajansına göre, Suriye'de hükümet yandaşı güçle, dün Banyas'ta bir camiyi koruyan gruba ateş açtı, dört kişi can vermedi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, sabah namazı sırasında Ebubekir Essıddık camisini ellerinde sopalarla koruyan gruba, hareket halindeki otomobillerden Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı kişilerce otomatik silahla ateş açıldı.

Doktor ve profesör iki görgü tanığı, Sünnilerin çoğunlukta olduğu kentteki saldırıda 4 kişinin öldüğünü dile getirdi.

Banyaslı muhaliflerin önde gelen isimlerinden Enes el Shugri, "Dünden bu yana elektrikler kesik. İnsanlar korku içinde. Askerler caddelere yerleştiriliş ve sürekli arama yapıyor," dedi.

Silahların konuştuğu kent Banyas olunca mezhep çatışması kaygıları bir kez daha tırmandı. Banyas hem bir petrol kenti, hem de farklı mezheplerin yaşadığı bir kent olma özelliğini taşıyor. Diğer taraftan şehir Akdeniz'e sahili olması açısından da önem arzediyor.

SURİYE YÖNETİMİNDEN GÖSTERİLERE 'FİİLİ' OLARAK MÜDAHALE ETME KARARI

Suriye İçişleri Bakanlığı tarafından ülkedeki son gelişmelere yönelik yayımlanan bildiride, "halkın korunması ve ulusal birliğin savulması çerçevesinde yasaların verdiği yetkiler doğrultusunda artık müsamahakar davranılmayacağı" belirtildi

Bildiride, reform kararlarına rağmen olayların devam ettiği ve "belli dış güçler tarafından provoke edilen bazı kişilerin halkın taleplerinin yerine getirilmesi ve reform kararlarından hoşnut olmadığı" kaydedildi. Bazı medya organları, uydu kanalları ve internet siteleri üzerinden, "reform kararları görmezden gelinerek provokasyonlara devam edildiği" belirtilen bildiride, "Söz konusu kişilerin Suriye'de reform istemedikleri, halkın talepleri ve güvenlik güçlerinin silah kullanmaması ile ilgilenmedikleri açık ve net olarak ortaya çıkmıştır. Bu kişiler, vatandaşlar ile güvenlik güçlerinin arasını açmak amacıyla etrafa yaylım ateşi açtılar, devlet kurumları ve hizmet binalarını ateşe verdiler" ifadelerine yer verildi. Bildiride, "halktan bu kişileri gördükleri yerde etkisiz hale getirmeleri ve adalete teslim etmeleri" istenerek, " Suriye yönetiminin vatan ve vatandaşlarının yanı sıra kamu kurumları ile hizmet binalarının güvenliğini korumak için güvenlik güçlerinin silah kullanmasını belirleyen durumlara ilişkin yasalar doğrultusunda sözü edilen kişiler ve arkalarında bulunanlara karşı koyacağı" kaydedildi. Bu çerçevede, "halkın doğal hakkı olan barışçıl gösteriler ile kaos doğurmaya ve ulusal birliği sarsmaya yönelik çabaların birbirine karıştırılmasına izin verilmeyeceği" belirtildi.

SURİYE POLİSİ LİSTELER İLE MUHALİF ARIYOR

Dünya Bülteni'nin ulaştığı ismini vermek istemeyen Şam'dan bir Türk vatandaşı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın konuşmasının yerel halkın büyük kısmı tarafından fazla gerçekçi bulunmadığını dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen görgü tanığı "En büyük korku sokaklardaki istihbaratçıların fazlalığı ve 48 yıllık olağanüstü hal. İnsanlar olaganüstü halin kaldırılmasını istiyordu ancak daha da arttı. Normalde biz Türk olduğumuzdan heryerde rahat hareket edebiliyorduk; ama dün akşam polis tarafından durdurulduk, pasaportlarımız kontrol edildi, ellerindeki listede adımıza baktılar, sanırım Türkiye'den de birilerini arıyorlar. Çantalarımızı didik didik aradılar. Hatta Türkiye'den aradıkları adamın adı Mustafa şeklinde yazıyordu" açıklamasını yaptı.

SAĞLIK GÖREVLİSİNİ BÖYLE VURDULAR

Suriye'nin Der'a kentinde iktidarı protesto eden gruplar ile askerler arasında çatışmalar yer yer devam ediyor. Çatışmalarda birçok gösterici hayatını kaybederken bir çokları da yaralanıyor. Kentte göstericilerin kaydettiği bir görüntü ise yaşanan çatışmaların keskinliğini ve askerlerin göstericilere olan öfkesini gözler önüne seriyor.329 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat