• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya lideri Muammer Kaddafi, Afrika Birliği'nin teklif ettiği yol haritasını kabul etmişti. Muhalifler ise Kaddafi'ye dokunmayan teklifi kabul etmedi.

Afrika Birliği heyeti başkanı Jacob Zuma, Muammer Kaddafi'nin, ülkesindeki çatışmalara son vermek için Afrika Birliği'nin sunduğu yol haritasını uygun bulduğunu kaydetti.

Güney Afrika, Uganda, Moritanya, Kongo ve Mali'nin liderlerinin sunduğu yol haritasının Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önerdiği planla paralellik arz etmesi ise dikkat çekti. Acil ateşkes öneren yol haritasında muhalifler ile hükümet arasında siyasi görüşmeler yapılması ve NATO saldırılarının durdurulması öngörülüyor. NATO'dan en son yapılan açıklamada ateşkesin kendilerini ilgilendirmediğini, sivillere tehdit oluşturduğu sürece Muammer Kaddafi güçlerini hedef almaya devam edeceği belirtildi.

Pazar gecesi geç saatlere kadar Trablus'ta Kaddafi ile görüşen Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, "Kardeş lider Kaddafi ile görüşmelerimizi tamamladık ve heyeti, sunduğumuz yol haritasını kabul etti. Ateşkese bir şans vermemiz gerekiyor." dedi.

Afrika Birliği heyeti Trablus'taki temaslarının ardından muhaliflerle görüşmek üzere pazartesi öğle saatlerinde Bingazi'ye geçti. Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın Bingazi'ye gitmemesi muhalifleri kızdırırken, yol haritasında ilk tepkileri de sert oldu. Libya'da isyancıların kurduğu Geçici Ulusal Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil, Afrika Birliğinin teklifinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Celil, Bingazi'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Afrika Birliği'nin girişimi Kaddafi ile oğlunun Libya siyasi sahnesinden gitmesini içermediği için geçersizdir." dedi.

Bu arada Kaddafi'ye bağlı güçlerin dün sabah saatlerinde Misrata'yı topçu ateşine tuttuğu bilgisini veren bir NATO yetkilisi, "Bu aşamada, bir barış anlaşmasına dair bir işaret yok." ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, Libya'daki değişimin Kaddafi'nin ayrılması ile tamamlanması gerektiğini söyledi. Kaddafi güçlerinin ateşkes yapması ve girdikleri şehirleri terk etmesini isteyen Clinton, insani yardımın başlatılabilmesi için bunların şart olduğunu ifade etti. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de, Libya'nın, Muammer Kaddafi ve oğullarının, ülkenin siyasi geleceğine hiçbir şekilde dahil olamayacağını kesinlikle kabul etmek zorunda olduğunu söyledi. Kaddafi'nin bir ateşkese uymayacağının kesin olduğunu belirten Frattini, Libya'nın, bölünmesi konusunda yapılacak tekliflerin reddedilmesi gerektiğinin altını çizdi.309 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat