• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Uluslararası Af Örgütü, Libya'da gizli infazların yaşandığını iddia etti. Örgüt, Kaddafi güçlerince öldürülmüş muhaliflerin, elleri arkalarından bağlanmış, başlarından vurulmuş cesetlerinin bulunduğunu açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü de, Libya'nın kuşatma altındaki liman kenti Misrata'da sıkışıp kalmış binlerce göçmeni tahliye etmek için gemi gönderdi.

Uluslararası Af Örgütü, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, ülkede muhalifleri infaz ettiği bilgisine ulaştıklarını bildirdi. Örgütten yapılan açıklamada, Kaddafi güçlerinin yakaladığı muhaliflerin elleri arkalarından bağlanmış, başlarından vurulmuş cesetlerinin bulunduğu, ülkede başka insan hakları ihlallerinin yapıldığına dair de güçlü kanıtların olduğu belirtildi. Bu arada Kaddafi'ye bağlı güçler, ülkenin doğusunda muhaliflerin elindeki Ecdebiye kentinin batı girişini bombalamaya devam ediyor.

Uluslararası Göç Örgütü, Libya'nın kuşatma altındaki liman kenti Misrata'da sıkışıp kalmış binlerce göçmeni yakında tahliye etmeye başlayacağını bildirdi. Merkezi Cenevre'de bulunan kuruluşun sözcüsü Jumbe Omari Jumbe yaptığı açıklamada, Misrata'da mahsur kalan binlerce göçmen işçiyi tahliye etmek üzere kiraladıkları bin yolcu kapasiteli bir feribotun dün İtalya'nın güneyindeki Brindisi'den hareket ettiğini belirtti. Libya Dışişleri Bakanlığı ise Kaddafi'ye bağlı güçlerin ablukası altında bulunan Misrata kentine gidecek herhangi bir yabancı delegasyona karşı çıkacağını duyurdu.

"LİBYA YENİ BİR SOMALİ OLABİLİR"

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, NATO'yu Libya'daki sivil halkı korumak için çabalarını yoğunlaştırmaya çağırarak, diğer ülkeleri de ellerindeki imkânları bunun için kullanmaya davet etti. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de, NATO'nun Libya lideri Muammer Kaddafi'nin silahlarını etkisiz hale getirmek ve sivil halkı korumak konusunda üzerine düşenleri tam olarak yapmadığını söyledi.

Eski Libya Dışişleri Bakanı Musa Kussa "Libya'daki çatışmaların sürmesi halinde, ülkenin yeni bir Somali'ye dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı" yönünde uyarıda bulundu. İngiltere'ye 30 Mart tarihinde sığınan ve Libya hükümetinin sivillere yönelik saldırılarından ötürü kabineden ayrılan Musa Kussa, BBC'ye verdiği demeçte, "Buradan Libya ile ilgili herkese ve Libya'daki taraflara sesleniyorum: Ülkeyi bir iç savaşa sürüklemeyin, çatışmaların uzaması ve ülkenin kan gölüne dönmesi halinde, Libya yeni bir Somali'ye dönüşür." dedi. Kussa, "Libya'nın bölünmesini reddediyoruz, Libya'nın bütünlüğünün korunması ülkedeki sorunun çözümü için büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

ZAMAN276 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret168676
Hava Durumu
Saat