• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İstanbul Yeşilköy’de bulunan Hava Harp Okulu Komutanlığı’na bağlı Havacılık Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen başörtülü kişiler, ayrımcı bir müdahaleye maruz kaldı.

Berna Duyar (38) ile Sümeyye Kırkan (22) önceki gün gittikleri Havacılık Müzesi'nde başörtülü oldukları için kapıdaki güvenlik tarafından içeri alınmadı. Eşleri ve çocuklarıyla ziyaret etmek istedikleri müzenin girişinde engellenen Duyar ve Kırkan aileleri, karşılaştığı muameleye isyan etti.

Berna Duyar, eşi Faruk Duyar ve oğlu Ahmet Furkan Duyar ile birlikte Havacılık Müzesi'ne gittiğini söyledi. Herkesle birlikte müzeye girmek istediklerini kaydeden Duyar, kapıdaki güvenlik tarafından durdurulduklarını ve başörtülü oldukları için müzeye alınmayacaklarının kendilerine söylendiğini belirtti. Duyar, güvenliğin sebep olarak ise Havacılık Müzesi'nin dışında asılı olan tabelada, "Ziyaretçiler günlük yaşantı ve kurallara aykırı kıyafetlerle müzeye giremezler" yazısını gösterdiklerini kaydetti.

Berna Duyar; "Müzeyi ziyaret etmemizi engelleyen güvenlik görevlisi, başörtümün günlük yaşantı kıyafetlerine uymadığını iddia etti. Bana iğneyi çıkartırsam ve örtüyü tavşankulağı şeklinde bağlarsam müzeye girebileceğimi, yoksa bu şekilde müzeye almayacaklarını ifade ettiler. Askeriyenin benim giyim-kuşamıma karışma hakkı var mıdır? Kötü bir suç mu işlemişim ki sırf tesettürümden dolayı böyle bir olaya maruz kaldım. 8 yaşındaki oğlum Ahmet Furkan bana; 'Anne seni niye içeri almıyorlar, bir suç mu işledin?' diye sorduğunda buna cevap veremedim. Yarın seve seve askere yollayacağım Ahmet Furkan'a ülkeyi yönetenlerin ve bize bunu reva görenlerin vereceği bir cevabı var mı? Çocuğumun önünde beni rencide etmelerinin anlamı nedir? Böyle ayrımcı şekilde davranılarak beni mağdur etmelerine anlam veremiyorum" dedi.

Havacılık Müzesi'ni önceki gün ziyaret etmek isterken başörtüsü sebebiyle engellenen bir diğer aile ise Kırkan Ailesi oldu. Sümeyye Kırkan da eşi Celal Kırkan'la beraber Havacılık Müzesi'ni gezmeye gitti. Sümeyye Kırkan da Berna Duyar gibi başörtülü olduğu için müzeye alınmadı. Sümeyye Kırkan yaşadıklarını Akit'e şu sözlerle anlattı: "Giydiğimiz başörtüsünün günlük yaşam tarzına aykırı olduğunu iddia ediyorlar. Saçımın yarısını açıp girmem gerektiğini söylüyorlar. Ben eşimle beraber herkes gibi müzeyi gezmeye gittim. Bu şekilde davranılarak, herkesin içinde beni rencide etmelerinden çok rahatsız oldum."

YENİ AKİT492 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat