• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İHH tarafından yapılan açıklamada İsrail’in yeni insani yardım filosunu engelleme çabalarına dikkat çekildi Vittorio Arrigoni cinayeti kınandı.

İsrail'in İnsani Yardım Filosunu Engelleme Çabaları Sonuç Vermeyecek

İsrail 2005 yılında çekildiği Gazze'ye yönelik olarak hava, kara ve denizden ölümcül bir abluka uygulamakta. Konunun uluslar arası camiada gündeme getirilmesi ve 1,5 milyon insanın yaşadığı Gazze için bir insani yardım koridorunun açılması için 37 ülkeden aktivistlerin katılımıyla yola çıkan Özgürlük Filosu 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail'in uluslar arası hukuku hiçe sayan saldırısıyla neticelenmişti.  Bu saldırıda 9 insani yardım gönüllüsü hayatını kaybederken 56 gönüllü de çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Gazze'ye Özgürlük Filosu-II'nin yola çıkacağı haberi ile de İsrail, bu haklı hukuki ve insani çabayı durdurmak için bugünden yoğun bir çaba harcamaya başladı. Ancak daha önce olduğu gibi İsrail, tamamen insani duygularla ve uluslararası sözleşme ve kararlarda ifade edilen temel hakların hak sahiplerine iadesi için yola çıkmaya hazırlanan yeni Özgürlük Filosu'nu engellemek istemektedir. İsrail bu şekilde bir yandan dünyayı kendi tezleriyle etkilemeye çalışırken bir yandan da Filistin halkı için haklı bir inisiyatif oluşturmaya gayret gösteren kurum ve kuruluşları engellemeye çalışmaktadır. İsrail'in sadece Filistin halkı için değil tüm insanlık için bu tutumundan vazgeçirilmesi gerekmektedir.  

Aşağıdaki tablo İsrail'in 2. Filo'yu engellemek için ortaya koyduğu tutumu göstermektedir:

Netenyahu'nun Yeni Suikastler Yapma Kararı

Medyaya da yansıdığı üzere İsrail güvenlik birimleri, istihbarat teşkilatları yeni bir suikast dalgası başlatma kararı aldı. Karar; Başbakan Benjamin Netanyahu başkanlığında yapılan, bakanlar ve güvenlik birimlerinin liderlerinin katıldığı toplantıda alındı. Bu hiç kimse için şaşırtıcı değildi. Çünkü İsrail'in sistematik insan hakları ihlalleri arasında suikast sürekli geçmektedir.  

 

"İnsan Kal" Sloganı İle Sadece İnsan Kalmak İçin Gazze'de olan Vittorio Arrigoni Katledildi

Vittorio Arrigoni Arrigoni 1975 yılında İtalya Lombardia'da dünyaya geldi. 2007 yılında International Solidarity Mouvement'e katıldı. Vittorio Arrigoni 15 aktivist ile birlikte İspanya, İtalya, İngiltere, Amerika'da ISM faaliyetlerini sürdürüyorlardı. Free Gaza Mouvement organizasyonu ile 23 Ağustos 2009'da bir tekne ile ilk defa Gazze'ye gitti. Bu organizasyonda 17 ülkeden 40 aktivist vardı. Gazze'deki sahile ulaştığı zaman mutluluktan toprağı öpmüştü. O günü en çok mutlu olduğu ve duygu yoğunluğu yaşadığı gün olarak tarif ediyordu. Gazze'ye geliş sebebini "Bizler Gazze'de kalan aktivistler, insanlara yardım etmek için buradayız. Özellikle Mavi Marmara katliamından sonra bütün dünya ve Filistinliler anladılar ki Filistinli kardeşine sarılmak için Siyonist İsrail'e hükümetleri destek verse de kendi hayatlarını riske atarak gelen çok insan var. Onlar hayatlarını bunun için riske atıyorlar." Şeklinde ifade etmişti.  Vittorio Arrigoni Gazze'de yaşıyordu. Burada gözlem ve tespitlerini anlattığı "Gaza: Stay Human" adıyla bir kitap yazdı, Gazze'deki insanların zor hayatını anlattı. İsrail'e karşı her zaman İtalyan ve yabancı basına dünyayı Gazze'deki insanların durumu hakkında makaleler ve videolarla bilgilendirdi. 14 Nisanda Sahabi ibn Salama isimli bir grup tarafından kaçırıldığı bir video ile duyuruldu. Video yayınından bir kaç saat sonra boğularak öldürülmüş olarak metruk bir evde bulundu. Vittorio Arrigoni'nun Milano'ya yakın bir bölgenin Belediye Başkanı olan annesi oğlunun cesedinin İsrail üzerinden gönderilmesini kabul etmedi ve Mısır üzerinden getirilmesini istedi. Vittorio Arrigoni İsrail'in ölüm listesinde yer alıyordu ve İsrail Hava ve Savunma Kuvvetleri için hedef olarak tanımlanmıştı. Vittorio Arrigoni'nun katliamı ve acı kaybından dolayı Filistin halkı gibi bizler de çok büyük üzüntü içerisindeyiz. Bu katliam kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin sorumluları cezasız kalmamalıdır. Suçsuz bir insanın katlinin bütün insanlığın katliamına eş olduğuna inanarak Vittorio Arrigoni gibi gönüllü barış elçilerinin insanlık tarafından büyük bir sevgiyle anılacağına inancımız tamdır. 

Mossad'ın Ukrayna'da Kaçırdığı Filistinli Mühendis  

Mossad elemanlarının, 19 Şubat 2011 günü Dirar Musa Yusuf Ebu Sisi'yi, Ukrayna'dan kaçırıp İsrail'e getirdikleri bilinmektedir. Kendisini Mossad elemanları olarak tanıtan 6 kişi Ebu Sisi'yi önce Kiev'e getirmiş burada sorguladıktan sonra elleri ve gözleri bağlı bir şekilde uçakla İsrail'e götürmüşlerdir. Aşkelon'daki cezaevinde tutulduğu 25 gün süreyle herhangi bir avukatla görüşmesine ve diğer yasal haklarını kullanmasına izin verilmediğini söyleyen Ebu Sisi, bu süre içinde ağır sorgulamalara muhatap olduğunu da anlattı. İddianamede, 44 gündür Aşkelon'daki Şikma cezaevinde bulunan Ebu Sisi, "terör örgütüne üye olmak, cinayetlere teşebbüs ve daha uzun menzilli Kassam roketlerinin geliştirilmesinde Hamas'a yardım etmekle" suçlanıyor. Ebu Sisi, "İddianame, benim haksız yere tutuklanmama kılıf yaratma anlamındadır" dedi. 19 Şubat'ta ortadan yok olmuş; 3 hafta sonra, ailesinin ve bazı insan hakları örgütlerinin çabalarıyla İsrail'e kaçırıldığı ortaya çıkmış; İsrail de bunun üzerine, Ebu Sisi'nin cezaevinde olduğunu açıklamak durumunda kalmıştı. Ancak İsrail bu soruşturmaya dair ayrıntılar hakkında yayın yasağı koymuştur.

Muhalif Yönetmen Kimliği Belirsiz Kişilerce Cenin'de Katledildi

Juliano Mer-Khamis Filistinli bir baba ve Yahudi bir annenin çocuğu, bir aktör ve bir barış aktivistiydi. Cenin Kampında, yönettiği Özgürlük Tiyatrosu'nun girişinde cinayete kurban gitti. Mer-Khamis İsrail'in Filistin politikalarına muhalif bir isim olarak biliniyordu.

İsrail'in Filo Organizatör ve Aktivistlerine Yönelik Tehdit Kampanyası

İsrail ve özellikle Türkiye'deki yahudlerden olduğunu söylenen çok sayıda kişinin özellikle Facebook vb sosyal paylaşım siteleri ve e-mailler üzerinden çok yoğun bir şekilde tehdit mesajları gönderdiği de diğer bir gerçektir. Çeşitli senaryolarla sürekli Filo hakkında sorular soran, çoğu zaman ise "ceza vermek bizim işimiz" , "bedel ödeyeceksiniz" , "mesele sadece araç konvoyu veya gemi filosu değil siz İsrail ile uğraşmanın bedelini ödeyeceksiniz" "yine öleceksiniz" vb tehdit cümleleri ile Filonun yola çıkmasını engellemeye çalışmaktadır.  

Yukarıdaki tüm örneklerin gösterdiği gibi İsrail kendisine yeni taktik ve yöntemlerle Filoyu engellemeye çalışmaktadır. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bizler her fırsatta organizasyonumuzun ve çalışmalarımızın hukukiliği ve insaniliğine güvenerek rotamızı insandan başka yöne çevirmeyeceğimizi ve insan kalmak için, insanoğlunun geleceği için bu çabayı devam ettireceğimizi ifade ediyoruz.

İHH İNSANİ YARDIM VAKFI391 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat