• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Belge sızdırma sitesi Wikileaks, Guantanamo Üssü'nde şimdiye kadar tutulmuş olan 780 kişiye dair gizli istihbarat değerlendirmelerini açıkladı.

Tutsakların sorgu sırasındaki ifadelerine dayanan değerlendirme raporları, yaklaşık 220 kişinin "tehlikeli teröristler" olarak sınıflandırıldığını gösteriyor.

 Yaklaşık 150 kişi ise görünürde bir neden yokken Guantanamo üssüne götürülen ve bir süre sonra serbest bırakılan masum Afganistanlı ve Pakistanlılar.

Bu kişilerin savaş bölgelerinde yürütülen istihbarat toplama çalışmaları sırasında gözaltına alındığı bildiriliyor.

Belgeler, bu kişilerin kimlik karışıklıkları ya da yanlış zamanda yanlış yerde olmalarından dolayı yıllarca gözaltında tutulduğunu yazıyor.

Geri kalan 380 tutsak ise "düşük düzeyli savaşçılar" olarak tanımlanıyor.

EYLEM PLANLARI

Belgeler ayrıca El Kaide'nin Avrupa'da bir nükleer bomba sakladığı ve eğer Usame bin Ladin yakalanır ya da öldürülürse bu bombanın patlatılacağı iddialarına da detaylı bir biçimde yer veriyor.

Sorgulama sırasında edinilen bilgilere dayandırılan 'planlar', ABD'deki kamu binalarının havalandırma sistemlerine siyanür verilmesi ya da Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda El Kaide üyelerinin işlere yerleştirilmesini de kapsıyor.

Dosyalara göre, 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olduğu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed Pakistan'ın eski lideri Pervez Müşerref'e yönelik bir suikast için Maryland'de yaşayan bir kişiye talimatlar verdi.

ABD'nin USS Cole gemisine düzenlenen saldırının zanlılarından Abdülrahim el Neşiri'nin ise mücahitler için kadınları dikkat dağıtıcı bir engel olarak gördüğünden söz ediliyor. Dosyalara göre, "Neşiri cihad tutkusu nedeniyle iktidarsızlığa yol açan iğneler yaptırdı, başkalarına da cihada daha fazla zaman ayırabilmek için bu yöntemi önerdi."

Pentagon, belgelerin sızdırılmasını "talihsiz" bir durum olarak niteledi ve bir kesit olarak sunulan analizlerin bir kısmının artık geçerli olmayabileceğini söyledi.

BBC'nin Washington'daki muhabiri Jonny Dymond, bu detayların çoğunun daha önce bilindiğini ancak ilk defa resmi bir Amerikan kaynağından öğrenildiğini söylüyor.

Guantanamo Üssü'nde tutulan 180 kişi bulunuyor. ABD Başkanı Barack Obama, iktidara gelir gelmez üsteki gözaltı merkezinin kapatılacağını açıklamıştı; ancak tutsakların nereye nakledileceğine çözüm bulunamadı.

Açıklanan belgeler, Wikileaks'in geçen yıl sızdırdığı ve yavaş yavaş yayınladığı belgelerin bir bölümünü oluşturuyor.

779 belgelik son grup, İngiltere'de Guardian gazetesi ile diğer bazı yabancı basın kuruluşlarınca eş zamanlı olarak yayınlandı.317 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret168676
Hava Durumu
Saat