• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Hamas ile El Fetih, ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda anlaştı. Sürpriz olarak görülen anlaşmaya İsrail'den hemen tepki geldi.

Filistin sorununun çözümünde büyük gelişme yaşandı. Filistinli Hamas ve El Fetih grupları arasında uzun yıllardır sağlanamayan uzlaşmaya sonunda varıldı. Taraflar, birlik hükümeti kurulması konusunda anlaştı. Anlaşmaya İsrail'den tepki geldi.

Mısır'daki Gizli Görüşmeler Sonuç Verdi

Bir türlü uzlaşamayan Hamas ve El Fetih taraflarının anlaşma haberi Mısır'dan geldi. Geçmişte sayısız görüşmeler yaparak anlaşmaya çalışan taraflar, Mısır'da yapılan bir takım gizli görüşmeler sonucunda barışma kararı aldı.

Sürpriz Oldu

Herkes için sürpriz bir gelişme olan uzlaşma, Hamas sözcüsün "Taraflar arasındaki bütün anlaşmazlıklar aşılmıştır" açıklamasıyla duyuruldu.

Anlaşmaya göre öncelikle geçici birlik hükümeti kurulacak, ardından genel seçimler için bir tarih belirlenecek.

Arabuluculuk yapan Mısır, birkaç gün içinde Hamas ve El Fetih taraflarını Kahire'ye ulusal uzlaşma anlaşması imzalamak üzere davet edecek.

Abbas ve Meşal İmzalayacak

Mısırlı bir istihbarat yetkilisi, imza törenine Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas ile Hamas lideri Halid Meşal'in katılmasının beklendiğini söyledi.

Uzlaşı İçin Türkiye'de Devreye Girmişti

Bu uzlaşı için Türkiye de, daha önce devreye girerek telkinlerde bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Mısır'da yaptığı temaslarda, Filistin'de uzlaşı konusunu gündeme getirmiş, Türkiye'nin her türlü çabaya destek vereceğini vurgulamıştı.

Netanyahu: "Ya İsrail'i Seçmeli Ya Hamas'ı"

Bu arada uzlaşma haberine ilk tepki İsrail'den geldi. Başbakan Binyamin Netanyahu, "Filistin yönetimi barış yapmak için ya İsrail'i seçmeli ya da Hamas'ı" diyerek tepki gösterdi.

Netanyahu, "Mahmud Abbas eğer Hamas'la bir anlaşma imzalarsa İsrail'le bir barış anlaşması beklemesin. Filistin yönetimi iki taraftan birini seçmek zorunda. İki barış bir arada mümkün değil. Hamas kentlerimize çocuklarımıza roketle saldırıp İsrail'i yok etmeye çalışıyor" diye konuştu.

Hamas'tan Netanyahu'ya Jet Yanıt

Netanyahu'nun açıklamalarına Hamas'tan hemen yahıt geldi. Hamas'ın açıklamasında "Filistin uzlaşması İsrail'i ilgilendirmez. İsrail geçmişte uzlaşmaya engel oldu" denildi.

Beyaz Saray'dan da Açıklama Geldi

Anlaşmayla ilgili bir açıklamada ABD'den geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, uzlaşma konusunda daha fazla bilgi beklenildiği belirtildi, fakat Hamas'ın "terörist" bir örgüt olduğu da vurgulandı.

Beyaz Saray, barışa katkı yapacak Filistin uzlaşmasını desteklediklerini fakat, oluşturulacak birlik hükümetinin şiddetten uzak durmasını, İsrail'in var olma hakkını tanımasını ve eski anlaşmalara bağlı kalması gereğini hatırlattı.

TRT HABER365 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret168732
Hava Durumu
Saat