• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Arap dünyasının en fakir ülkesi Yemen, iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya. Muhalif aşiretler ve hükümet arasında bir gün süren ateşkesin bozulmasının ardından çatışmalar yeniden alevlendi.

Başkent Sana ve Taiz'de şiddet olayları tırmanıyor. Hükümet direnişçilerin elindeki, günde 3 milyon varil petrolün ihraç edildiği Zencibar'a bomba yağdırmaya devam ediyor.

Arap âleminin en fakir ülkesi Yemen aylardır süren yönetim karşıtı protestoların şiddet eylemlerine dönüşmesiyle iç savaş tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile muhalif aşiretler arasındaki ateşkesin bozulmasının ardından sokak çatışmaları başkent Sana'nın geneline yayılıyor. Bir hükümet yetkilisi aşiretler ile hükümet arasında önceki gün imzalanan ateşkesin sona erdiğini açıklayarak, muhalif grupların bir resmî binanın kontrolünü ele geçirdiğini aktardı.

Başkent Sana'nın yanı sıra çatışmaların devam ettiği ülkenin ikinci büyük şehri Taiz'de de yönetime bağlı birliklerin isyancı aşiretler karşısında gerilemeye başladığı belirtildi. Hafta sonu radikal grupların eline geçtiği iddia edilen Zencibar'da da hükümet güçlerinin şehri geri almak için saldırılara devam ettiği bildirildi.

Sana'da gece boyunca devam eden şiddetli çatışmalarda tarafların ağır silahlar da kullandığı iddia ediliyor. Çatışmaların yoğunlaştığı Hasaba semtinde sokaklardan cesetlerin toplandığı belirtiliyor. Devlet Başkanı Salih'in aşireti Haşidlerin muhalif saflara dâhil olmasının ardından geçen hafta başlayan çatışmalarda kısa bir süre için ateşkes sağlanmıştı. Fakat pazar gecesi tekrar baş gösteren çatışmalarda Sana'da en az 50 kişinin öldürüldüğü bildirildi. Başkentin dışına da sıçrayan şiddet olaylarında Şeyh Sadık el Ahmer liderliğindeki Haşidlerin üstünlük sağladığı belirtiliyor.

Nüfusun yüzde 40'ının günlük 2 doların altında gelire sahip olduğu ülkede, petrol limanlarından Zencibar'ın devlet kontrolünden çıkmasının ülkedeki istikrarsızlığı artıracağından endişe ediliyor. İsyanların başladığı günden bu yana görevi bırakması halinde Yemen'in kaosa sürükleneceğini iddia eden Salih'in, Zencibar'ın direnişçilerin eline geçmesine göz yumduğu iddia ediliyor. Devlet haber ajansı Saba ise dün Zencibar'da 21 askerin öldürüldüğünü duyurdu. Ajans bölgeye yapılan hava operasyonunda 20 bin bombanın atıldığını da ileri sürdü. Salih'in Batı'nın desteğini arkasına almak için direnişçilere bu kadar sert karşılık verdiği değerlendirmesi yapılıyor. İktidar karşıtı gösterilerin devam ettiği Taiz'de ise dün göstericilerin üstüne ateş açılması sonucu en az 3 protestocu hayatını kaybetti. Bugün de ülke çapında daha geniş katılımlı protestoların düzenlenmesi bekleniyor.

ZAMAN177 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret138427
Hava Durumu
Saat