• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

HRW tarafından yapılan açıklamada, Der’a kenti başta olmak üzere Suriye'nin birçok bölgesinde muhalif suçlaması ile gözaltına alınan kişilerin ağır işkencelerden geçirildiği ifade edildi.

New York'ta bulunan Human Right Watch (HRW) örgütü Suriye yönetiminin sistematik işkence uyguladığını açıkladı.

Bugün örgüt tarafından yapılan açıklamada Der'a kenti başta olmak üzere Suriye'nin farklı kentlerinde muhalif suçlaması ile gözaltına alınan kişilerin ağır işkencelerden geçirildiği ifade edildi.

HRW Ortadoğu sorumlusu Leah Whitson tarafından yapılan açıklamada, özellikle mahkumlara karşı sert maddelerle vurulduğu, elektrik verildiği belirtildi.

HRW sadece Der'a'da 418, Suriye'nin genelinde ise 887 kişinin Baas güçleri tarafından öldürüldüğünün altını çizerken; görgü şahitleri Esad güçlerinin hiçbir uyarı yapmaksızın göstericilere gerçek mermiler ile karşılık verdiğini dile getiriyor.

13 YAŞINDA İŞKENCE GÖREREK HAYATINI KAYBETTİ

Hamza, Nisan ayının sonlarında Jiza kentinde protesto gösterisi yapan bir grupla beraber gözaltına alındı.

Ailesi, yetkililer geçen hafta kapılarına gelene kadar, oğullarından haber alamadı. Yetkililer, Hamza'nın ailesine, ölümünü kamuoyuna duyurmamaları halinde, oğullarının cenazesini alabileceklerini belirtti.

24 Mayıs günü ise Hamza'nın cansız bedeni ailesine teslim edildi.

Annesi görmeye geldiğinde çocuğun yalnızca başı gösterilmiş kendisine. Babası ise üstünü örten battaniyeyi kaldırmış ve 13 yaşındaki Hamza'nın bir ay boyunca maruz kaldığı ağır işkencenin izleriyle karşılaşmış;

Yüzünde, ayaklarında, dirseklerinde ve dizlerinde elektrik verilmesi ve kabloyla dövülmeye bağlı olarak yanık, morluk ve yaralar vardı. Gözleri şişmişti ve her iki kolunda da kurşun izi vardı. Göğsünde büyük bir morluk vardı. Boynu kırılmış ve cinsel organı kesilmişti.

Gözaltına alındığında kimsenin fark etmediği Hamza, işkence görmüş bedeni videoya alındıktan sonra, büyük kalabalığın katıldığı bir törenle toprağa verildi.177 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret138533
Hava Durumu
Saat