• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'den özür dilenmedikçe ve tazminat ödenmedikçe, kimsenin Türkiye-İsrail ilişkilerinin eskisi gibi olmasını beklememesi gerektiğini söyledi.

Ahmet Davutoğlu, TGRT'de yayımlanan programda, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı ve Gazze'ye yardım için Haziran sonunda yola çıkması beklenen ikinci filoyla ilgili soruları yanıtladı.

"Ümit ederiz ki İsrail bu kez, uluslararası sularda böyle bir eyleme yönelmez ya da bu konuda provokatif açıklamalarda bulunmaz" diye konuşan Davutoğlu, İsrail'in kendisini uluslararası normların dışında, hukuktan üstün gördüğünü, bunun da hem bölge güvenliğini hem de İsrail'in kendi güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.

İsrail'e bu hakkın tanınmış gibi göründüğünü ifade eden Davutoğlu, aksi halde İsrail'in uluslararası sularda böyle bir eylemi yapma cüreti gösteremeyeceğini kaydetti.

"İSTEDİĞİM GEMİYİ DURDURURUM ANLAYIŞI KORSANLIK ANLAYIŞIDIR!" 

Davutoğlu, "Doğu Akdeniz İsrail'e ait bir deniz değil. Bu hususun herkes tarafından bilinmesi lazım. 'Doğu Akdeniz'in her yerinde, istediğim gemiyi durdururum, istediğim gemiye müdahale ederim' anlayışı yerleşirse bunun Somali açıklarındaki korsanlık faaliyetlerinden farkı kalmaz." diye konuştu.

Bütün ilgili tarafların bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Davutoğlu, Türkiye'nin de sivil toplum faaliyetlerini mutlak olarak talimatla durduracak bir devlet olduğu varsayımının yanlış olduğunu söyledi.

Geçen seneden farklı olarak, bir Filistin uzlaşısı gerçekleştiğini hatırlatan Davutoğlu, İsrail'in olumlu gelişmelere gözünü kapatıp, Gazze'yi açık hava hapishanesi gibi tutmaya çalışması ve uluslararası toplumun buna seyirci kalmasını beklemenin mümkün olmadığını vurguladı.

REFAH SINIR KAPISINA DA DİKKAT ÇEKTİ

Davutoğlu, sivil toplum kuruluşlarına da seslenerek Refah'ı hatırlattı. Refah sınır kapısının artık açık olmasının değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sivil toplumun da bu gelişmeyi göz önüne alması gerektiğini söyledi: "Refah sınır kapısı artık açık, bizim bu kanalı kullanmaya da ağırlık vermemiz lazım."

"ŞARTLARIMIZ OLMAZSA OLMAZDIR!"

"Gazze'ye yardımların ulaşması ve ablukanın mutlaka kalkması lazım." diyen Davutoğlu, "Türkiye'den özür dilenmedikçe ve tazminat ödenmedikçe Türk-İsrail ilişkilerinin eski haline geleceğini kimse zihninden geçirmesin. Bu, kendi vatandaşlarımızın hukukunu korumak anlamında olmazsa olmaz bir şarttır." diye konuştu.

Davutoğlu, İsrail'deki makul seslerin, insanlık onuruna ve insan canına önem veren çevrelerin seslerini yükseltmesi ve Türkiye ile daha fazla güvenliğin sarsılmasına izin vermemesi gerektiğini kaydetti. Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin, devlet olarak tutumunun net olduğunu herkesin görmesi gerektiğini vurguladı.

"SİVİL TOPLUMU ENGELLEYEMEYİZ!"

Gazze'ye yeni filonun engellenip engellenmeyeceği konusunda ise Davutoğlu, başka bir ülkenin yapmadığı şeyleri demokratik bir ülke olarak Türkiye'nin yapacağını düşünmenin yanlış olduğuna işaret etti.

Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin Antalya'da düzenlediği toplantıyı da örnek vererek, bu konuda da Suriyeli muhataplarına aynı şeyi söylediklerini, Türkiye'de bir toplantı yapmak için izin alınması gerekmediğini söyledi ve gtüvenlik konusunda gerekli önlemlerin alınacağının altını çizdi.197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret138553
Hava Durumu
Saat