• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olan öğrenciler, 2011 mezuniyet yıllığında başörtülü fotoğraflarının kabul edilmeyecek olmasına tepki gösterdiler.

Bu yıl Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olup okulu bitiren öğrenciler 2011 mezuniyet yıllığında başörtülü fotoğraflarının kabul edilmeyeceğini öğrendi. Ayrıca mezuniyet törenine de başörtülü gelinmemesi yönünde üstü kapalı ifadelerle karşılaşan 2011 mezunları bu olay karşısında başlatılan mücadeleyle ilgili bir bildiri yayınladılar.

İşte öğrencilerin yayınladığı bildiri:

Boğaziçi Üniversitesi 2011 mezunları olarak, mezuniyet törenimize ve öğrenci yıllığımıza olduğumuz gibi katılmamızı engellemeye, keyfi ve dayanaksız bir kılık kıyafet zorunluluğu uygulamaya çalışan üniversite yönetimini ve uyguladıkları sinsi ayrımcılığı "takmıyor", bu üniversitenin her öğrencisinin hakkı olduğu gibi nasıl derslere girdiysek, kampüste nasıl vakit geçirdiysek, konserlere, gösterilere nasıl katıldıysak, seminerleri, söyleşileri nasıl dinlediysek, çimlerde nasıl eğlendiysek, mezuniyet törenimize de öğrenci yıllığına da nasılsak öyle katılıyoruz!

Kısaca özetlemek gerekirse bu ayrımcılık sureci, Boğaziçi Üniversitesi yönetiminde öğrenci işleri sorumlusu olan bir kişinin, derslerin bittiği 27 mayıs cuma günü, 2011 yıllık komitesine "sözlü" olarak "(başörtülüler) gözüme böyle hoş görünmüyor, mezuniyette takacakları boneden taksınlar, o zaman olabilir" demesiyle başladı.

Malum kişi öğrencilerden göreceği tepkinin ne boyutlara ulaştığını daha önce iyi tecrübe etmiş olacak ki bu bildiri için derslerin bittiği günü seçmesi çok da tesadüf değil. Yıllık komitesi de 28 mayıs cumartesi günü bu açıklamayı bir maille, yıllık alan ama sadece başörtülü olan öğrencilere gönderdi.

Okul yönetiminin yıllık komitesini tam anlamıyla "kullanarak", başörtülü öğrencilere hem yıllığa böyle giremezsiniz, hem de mezuniyete böyle gelemezsiniz demesi, bunu yaparken gösterdiği üslupsuzluk, ses çıkarılmayacak gibi değildi. Çünkü bu sadece bir mezuniyet töreni ya da yıllık meselesi değil, hepimizin nasılsak öyle okumaya hakkımız olan bir devlet üniversitesinde sahip olduğumuz hakkın birilerinin gözüne hoş görünmediği için engellenmesiydi.

Bundan birkaç saat sonra da bizim bu "inanılmaz keyfi ve dayanaksız" ayrımcılığa karşı hak mücadelemiz başlamış oldu. 3 gün içinde sadece Facebookta hakkımız olanı alma mücadelemiz 600'den fazla kişiden destek gördü ve sayı hızla artıyor.

Bu mücadelenin amacı bu üniversitenin öğrencisi olan herkes gibi hakkımız olandan kimsenin gözüne hoş görünmediğimiz için vazgeçmeyeceğimizi bildirmek!

Etkinlikte belirtildiği gibi mezuniyet törenimize, ailelerimizle, arkadaşlarımızla beraber neşe ve gurur içinde katılacağız. Bu güzel anları ölümsüzleştirmek için hepimizin kameraları da yanında olacak.

Bugünü okuldaki güzel anılarımızın mutlu bir sonu olarak hep beraber kutlamak adına herkesi 30 Haziran 2011 günü Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Çim Sahada gerçekleşecek mezuniyet törenimize bekliyoruz!

Yıllık konusunda ise şu anda herkes yıllık komitesinin "ilan edilen bedel karşılığı, bu okulun öğrencisi olan herkesin koşulsuz olarak katılabileceği öğrenci yıllığı etkinliği için" aldıkları hukuki ve vicdani sorumluluğu yerine getirmek adına mücadele etmelerini bekliyor.

Amacımız yaygara kopartmak değil, kimsenin lisans hayatının son zamanlarını tatsız anılarla geçirmesini de istemiyoruz, tek isteğimiz artık bu üstenci zihniyetin bu dünyada yeri olmadığını göstermek.

Zaman artık birilerine hoş görünme zamanı değil, artık kimse sizin keyfi kararlarınıza sessiz kalmayacak.287 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret138533
Hava Durumu
Saat