• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'de bir yandan operasyonlar devam ederken; Esed yönetimi siyasi tutukluları serbest bırakmaya başladığını açıkladı.

Suriye'de yaşanan gösterileri kanla bastıran Baas yönetimi Rastan'da 41 kişiyi katletti.

Reuters haber ajansına göre, Suriyeli bir avukat tarafından yapılan açıklamada, Baas silahlı güçlerinin muhaliflere karşı Rastan'da gerçekleştirdikleri silahlı operasyonlarda en az 41 kişi hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansına Şam'dan telefon ile bağlanan Avukat Razan Zeytuna Rastan'da 41 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Diğer taraftan Suriyeli aktivist Ammar Kurabi Salı günü sadece Hirak'ta 9 sivilin öldürüldüğünü dile getirdi. Kurabi, öldürülen kişilerin arasında üç doktor ve 11 yaşında bir kız çocuğunun olduğunu sözlerine ekledi.

SİYASİ TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILIYOR!

Öte yandan Suriye'de siyasi tutuklular serbest bırakılmaya başlandı.

Ez-Zaman gazetesinin haberine göre, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada, siyasi tutukluların serbest bırakılmaya başlandığı dile getirildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Salı günü yaptığı beyanda reform adımları çerçevesinde siyasi tutukluların serbest bırakılacağını dile getirmişti.

KOMİSYON KURULUYOR

Şarku'l Evsat gazetesinin  haberine göre, Suriye'de bir komisyon kurularak muhalefet ile görüşüleceği ifade edildi. Muhalefet ile görüşme sonrası alınan kararların ise BM müktesebatına uygun olacak eklendi.

"Hamza, Suriye'de devrimin yüzü"

Guardian gazetesi de Suriye'deki gelişmelere bir başyazısını ayırmış.

Yazıda, güvenlik güçlerinin işkenceden geçirdikten sonra öldürdüğü iddia edilen 13 yaşındaki Hamza el Hatib'in Suriye devriminin yüzü haline geldiği belirtiliyor.

Hamza'nın nasıl öldüğüyle ilgili çok fazla bilgi bulunmadığını söyleyen Guardian, buna karşın İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün özellikle isyanın başladığı Deraa'daki sistematik işkence ve cinayetleri belgelediğini vurguluyor.

Guardian gazetesi, Antalya'daki muhaliflerin, Şam yönetiminin korktuğu gibi, sürgünde bir hükümet ya da geçici konsey oluşturma niyetleri olmadığını söylüyor.

Sürgündeki Suriyeli muhalifler Esad rejimi karşıtı çabalarını koordine etmek için dün üç günlük bir zirve için Türkiye'de toplanmıştı.

Gazete, muhaliflerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Libya kararına benzer bir karar çıkartmak için bastırdığını ifade ediyor.

Guardian'ın başyazısı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a yapılan şu tavsiyeyle sona eriyor:

"Batı'nın gözünde reformcu lider imajını parlatmak için bu kadar uğraşan bir cumhurbaşkanı için çözüm aslında basit.

Yabancı basının ülkeye girişine izin vermek.

Böylece Suriye halkı, tam ortalarında sürüp giden çatışmayla ilgili kendi görüşlerini ifade etsin.

Halkın desteğine sahip olan bir lider neden korksun ki?"203 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat