• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriyeli muhaliflerin Antalya'da düzenledikleri 'Değişim İçin Suriye Konferansı' adlı konferans sona erdi.

Antalya'da 3 gün süren ve çoğunluğunu Suriye dışında yaşayan muhaliflerin oluşturduğu 'Değişim İçin Suriye Konferansı' sona erdi. Konferansa katılanlar ülkelerine dönmeye başladı.

Konferansta, Suriye dışında yaşayan muhalifleri temsil edecek ve seslerini dünyaya duyuracak 31 kişilik danışma komitesi oluşturuldu. 9 kişiden oluşması planlanan ve Suriye muhalefetinin yol haritasını belirlemesi istenen İdari Komite'nin oluşturulması ise ileri bir tarihe ertelendi.

Konferansın ardından üç komite üyesi basın toplantısı düzenledi. Konferansın başarılı geçtiğini ve ilk kez bu kadar geniş katılım sağlandığını ifade eden üyeler, sonuç deklarasyonunun 7 maddeden oluştuğunu duyurdu.

Konferansın en önemli hedefinin, Suriye'deki devrimi desteklemek olduğunu ifade eden üyeler, deklarasyonda Suriye halkının isteklerinin yer aldığını bildirdi. Deklarasyonda, Suriye lideri Beşar Esad'in istifa ederek yetkilerini yardımcısına devretmesi istendi. Başkan yardımcısının, görevi devraldıktan sonra 15 gün içinde yeni meclisi oluşturarak 1 yıl içinde demokratik bir seçim gerçekleştirmesi istendi. Bu temel isteğin gerçekleşmemesi halinde devrimin devam edeceği bildirilen deklarasyonda, 4 esasa vurgu yapıldı. Bunlar; toprak birliği, dış ülkelerin askeri müdahalelerinin reddedilmesi, barışçıl şekilde devrimin devam etmesi, milli birliği oluşturan unsurların korunması olarak sıralandı.

Yasama, yürütme, yargı ayrılığına dayalı, sivil ve demokratik bir toplum oluşturulmasını amaçlayan deklarasyonda; ekonominin canlandırılmasına çalışılması, bilimsel araştırmaların desteklenerek Suriye'nin gelişmesi arzusuna yer verildi. Deklarasyonda ayrıca, Arap Birliği, İslam Konferansı ve uluslararası toplum nezdinde Suriye halkının meşru isteklerinin duyurulması ve Suriye halkının halkına destek olunması yönünde çalışılması kararlaştırıldı.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan komite üyeleri, Suriye'de laik bir sistem oluşturulması konusunun ele alınmadığını, ülkelerinde kan akarken bunu tartışmayı doğru bulmadıklarını kaydederek, kararı sandıktan çıkacak sonuca göre halkın vereceğini bildirdi. Üyeler, Suriye'nin yeni anayasasını halkın hangi şartlarda yaşamak istediğinin belirleyeceğini dile getirdi.

"SÜRECİ SOKAKTAKİ GENÇLER BELİRLEYECEK"

Bundan sonra nasıl yol izleneceği yönündeki soruya Ghassan Almufleh, "Yol haritasını Suriye'deki sokaktaki gençler belirleyecek. Onlar, Suriye özgürleşene kadar devam edecektir. Bundan geriye dönüş yok." cevabını verdi.

Bir gazetecinin, "Beşar Esad'ın istifa etmemesi halinde bir senaryonuz var mı?" sorusunu yanıtlayan Salim Mounem, "Devrim devam ediyor. Sokağa çıkan geri dönmüyor. Gençlerin istekleri gerçekleşene kadar kimse geri dönmeyecek. Rejimin öldürme ve işkenceye devam etmesine rağmen kimse dönmeyecek. Ne kadar insan öldürürse öldürsün bu devrim devam edecektir." diye konuştu.

"ESAD UZATMALARI OYNUYOR"

Gazetecilerin, Beşar Esad tarafından yayınlanan genel affın Suriye'de nasıl karşılandığıyla ilgili bir soruyu cevaplayan Riad Ghannam ise "Suriye devlet başkanı uzatmaları oynuyor. 20 yılda hiçbir şey yapmadı, son anda 5 dakikada karar çıkardı. Bazı kişileri hapisten çıkardı ama yüzlercesini pencereden içeri soktu. 'Reformları yapacağım, içeride muhalefetle diyalog kuracağım' diyor, bunları söylerken Suriye şehirlerini ağır silahlarla vuruyor. Çocuk, genç, kadın demeden insanları öldürüyor. Ne yaptığını bilen bir insandır." ifadesini kullandı.

"KÜRTLER İSTEDİĞİNİ ALDI"

Toplantıdan memnun ayrılan gruplardan birisi de Suriye Kürtleri oldu. Kürt grupların liderlerinden Muhammed El Haznevi, konferansa iki temel beklentiyle geldiklerini, bunların eşit temsil hakkı konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Kürtlerin isteği olan laik yönetim konusunun ise ortak bir fikir oluşmadığını anlatan Haznevi, "Bu zamana kadar Kürtler bu seviyeye gelmediler. Kürtler için en yüksek seviye bu konferans oldu." dedi.

(Kaynak: Dünya Bülteni)160 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret138427
Hava Durumu
Saat