• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriyeli çocuklar Baas işkencesiyle katledilen 13 yaşındaki Hamza el Hatip için anlamlı bir eylem gerçekleştirdi. Çocuklar zincir olup "Kulluna Hamza" (Hepimiz Hamza'yız!" yazdılar.

Suriyeli çocuklardan Hamza için anlamlı eylem

Suriyeli çocuklar Baas silahlı kuvvetleri tarafından katledilen Hamza el Hatip için anlamlı bir eylem düzenledi. Eylemlerinde Suriyeli çocuklar el ele zincir oluşturarak Arapça, 'Hepimiz Hamzayız' yazısı yazdılar.

Bir ay boyunca ağır işkenceye maruz kalan 13 yaşındaki Hamza el Hatip, ölümünden sonra Suriye'deki ayaklanmanın sembolü haline geldi.

Suriye'de iki aydır devam eden ayaklanmanın artık bir sembolü var; Hamza el Hatip...

29 Nisan'da, ayaklanmanın merkezi olan Der'a kenti yakınlarındaki Çizye'de de bir grup protestocu toplanmıştı. 13 yaşındaki el Hatip'in kuzeni o gün yaşananları şöyle anlattı:

"Politik bir tutumu yoktu ama herkes eyleme gidiyordu, o da arkadaşlarıyla birlikte onlara katıldı. 12 km yürümüştük, Sayda'ya yaklaştığımız zaman ateş açıldı. Ölen, yaralananlar ve tutuklananlar vardı. Tam bir kaos yaşandı. Ne olduğunu tam olarak anlayamadık. Hamza da o gün ortadan kayboldu.

O günkü eyleme katılan protestoculardan biri de Hamza'nın tutuklanan 51 kişi arasında olduğunu doğruladı.

BİR AY SONRA CESEDİ GELDİ

Ailesi yaklaşık bir ay oğullarından haber alamadı. 24 Mayıs günü ise Hamza'nın cansız bedeni ailesine teslim edildi.

Annesi görmeye geldiğinde çocuğun yalnızca başı gösterilmiş kendisine. Babası ise üstünü örten battaniyeyi kaldırmış ve 13 yaşındaki Hamza'nın bir ay boyunca maruz kaldığı ağır işkencenin izleriyle karşılaşmış.

BOYNU KIRILMIŞ, CİNSEL ORGANI KESİLMİŞ

Yüzünde, ayaklarında, dirseklerinde ve dizlerinde elektrik verilmesi ve kabloyla dövülmeye bağlı olarak yanık, morluk ve yaralar vardı. Gözleri şişmişti ve her iki kolunda da kurşun izi vardı. Göğsünde büyük bir morluk vardı. Boynu kırılmış ve cinsel organı kesilmişti.

Gözaltına alındığında kimsenin fark etmediği Hamza, işkence görmüş bedeni videoya alındıktan sonra, büyük kalabalığın katıldığı bir törenle toprağa verildi.291 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret138419
Hava Durumu
Saat