• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'de dünkü Cuma sonrası gerçekleşen protestolar, Mart ayından bu yana gerçekleşen en geniş katılımlı, aynı zamanda en fazla ölümün yaşandığı gösteriler oldu.

Suriyeli bir insan hakları örgütü, güvenlik güçlerinin Cuma günü Hama kentinde toplanan göstericilere ateş açması sonucu en az 53 kişinin öldüğünü açıkladı.

Cuma günü yaşananların ülkedeki ayaklanmaların başından bu yana gerçekleşen en büyük ve aynı zamanda en çok ölümün yaşandığı gösteriler olduğu aktarılıyor. Ölü sayısını bağımsız kaynaklardan teyit etmek mümkün değil.

Suriye devlet televizyonundan yapılan yayında ise, göstericilerin kamu binalarını ateşe verdiği ve yaklaşık 80 güvenlik görevlisinin yaralandığı aktarıldı.

Suriye ordusunun Rastan kentine gerçekleştirdiği saldırı ise devam ediyor.

Son birkaç gün içerisinde, gösterileri bastırmak için şehre gönderilen askeri birlik ve tankların çok sayıda ölüme yol açtığı bildiriliyor.

BBC'ye cuma günü açıklama yapan bir kent sakini "Sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun bombardıman altındayız. Tanklar, zırhlı araçlar, makineli tüfek kullanıyorlar" dedi.

Hama'da ne oldu?

BBC'nin bölgedeki muhabiri, Cuma namazı sonrası düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerin, ayaklanmaların başladığı Mart ayından bu yana gerçekleşen en büyük protesto olduğunu söylüyor.

Hama kentinde 100 bin protestocunun toplandığı tahmin ediliyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Rami Abdul Rahman, "Yaşananlar artan ölümlere ve rejimin ulusal mutabakat konusunda ciddi olmamasına karşı doğal bir tepki" söyleriyle değerlendiriyor yaşananları.

Cuma günü gerçekleşen gösterilere müdahale eden güvenlik güçlerinin eski kent merkezinde ve Assi meydanında toplanan göstericilere ateş açtığı aktarılıyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı: "Göstericilere çatılardan ateş etmeye başladılar. Assi meydanında ve çevresindeki sokaklarda yere düşenleri gördüm. Her yerde kan vardı" dedi.

Devlet televizyonu ise, göstericilerin güvenlik güçleriyle "çatışmaya çalıştığını" ve aralarında mahkemenin de olduğu kamu binalarını ateşe verdiğini söyledi.

Göstericiler, Dera ve Humus kentlerinde de güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açtığını ve ölenler olduğunu ifade etti.

Muhalif eylemciler, gösterileri, ayaklanmaların başladığı Mart ayından bu yana öldüğü tahmin edilen 30'u aşkın çocuğa adamıştı.

ESAD İSTİFA ETMELİ!

Beşar Esad yönetimi hafta başında muhalif gruplara af ve diyalog önerisi götürmüştü.

Esad, Çarşamba gübü "ulusal diyalog" uygulaması kapsamında yüzlerce siyasi tutukluyu serbest bırakmıştı.

Ancak Türkiye'de toplanan muhalif gruplar hükümetin önerilerini geç ve yetersiz olduğu gerekçesiyle reddetti ve Esad'dan istifa etmesini talep etti.

Muhalifler, Esad rejimini devirmek için ellerinden geleni yapma sözü verdi.

Antalya'daki toplantı Suriyeli muhalifleri bu kadar geniş bir yelpazede bir araya getiren ilk buluşma oldu.

Ancak toplantıya katılan yaklaşık 300 temsilcinin büyük bölümü sürgündeki muhaliflerdi.

Antalya toplantısı sonunda Suriye'deki protesto hareketini desteklemek üzere komiteler oluşturuldu.

Bu komiteler protestoculara mali yardım ulaştırmanın yanı sıra, internet medyasının desteğini artırmanın da yollarını arayacak.

BBC157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret138225
Hava Durumu
Saat