• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Başkentte aylardır süren gösterilerin merkezi olan Sana Üniversitesi meydanındaki kalabalık, “Bugün yeni bir Yemen doğdu” ve “Bitti, rejim düştü” gibi sloganlar atıyor. Yerel

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, tedavi amacıyla önceki gece Suudi Kralı Abdullah'ın gönderdiği özel sağlık ekibiyle gizlice Suudi Arabistan'a geldi. Yemen'in başkenti Sana'da çarşamba günü başlayan ve Cuma günü zirveye çıkan çatışmalarda bir roketin Başkanlık Sarayı'nın camisine isabet etmesi sonucu Devlet Başkanı Salih yaralanmıştı.

Suudi Arabistan'a ait bir tıbbi nakil uçağıyla Riyad'a gelen Salih'i burada üst düzey Suudi yetkililer karşıladı. Bir Suudi kaynak, uçaktan yürüyerek çıkan Salih'in boyun, baş ve yüzünün yaralı olduğunun dikkati çektiğini belirtti. Kral Halid Hava Üssü'ne inen Salih, buradan askeri hastaneye nakledildi. Salih'in dün öğleden sonra göğsündeki şarapnelin çıkarılması için ameliyata alındığı bildirildi.

Salih'in uçağına, içinde yaklaşık 35 kişinin olduğu bir Yemen uçağının eşlik ettiği kaydedildi. Üçüncü bir uçağın da Yemen'den Riyad'a geleceği belirtildi. Yemenli bir yetkili de Salih'in ailesinin büyük bir kısmının da kendisi ile birlikte Suudi Arabistan'a gittiğini belirtti. Salih'in ülkeden ayrılması birçok üst düzey yetkiliden bile gizlendi, birçoğu Salih'in gittiğini ayrılmasından sonra öğrendi. Tedavi için Suudi Arabistan'a giden Ali Abdullah Salih'in, tedavisi tamamlandığında ülkesine döneceği belirtildi.

SANA'DA KUTLAMA

Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in tedavi için Suudi Arabistan'a gitmesi, başkent Sana'da "rejim düşüşü" olarak kutlanıyor. Başkentte aylardır süren gösterilerin merkezi olan Sana Üniversitesi meydanındaki kalabalık, "Bugün yeni bir Yemen doğdu" ve "Bitti, rejim düştü" gibi sloganlar atıyor. Yerel müzik aletleri eşliğinde şarkılar söyleyerek kutlamalar yapan başkentliler arasında sevinç gösterileri ve coşku zirveye ulaşıyor. Meydanda toplanan Salih muhalifleri sık sık ''Millet düzeni yıktı'' ve ''Zalim Salih gitti, rejim düştü'' gibi sloganlar atıyor. Meydana asılan dev pankartlarda devrimin sembolü olan dikili taşın devlet amblemine eklendiği dikkati çekiyor. Ülkesini 33 yıldır yöneten Salih'in ayrılması, Yemen'de siyasal bir vakumun, iktidar boşluğunun ve karmaşasının ortaya çıkmasına yol açabilecek. Anayasa gereği Salih'in yetkilerini, yokluğu durumunda vekaleten Devlet Başkan Yardımcısı üstleniyor. Salih'in ayrılması durumunda, Devlet Başkan Yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi'nin vekalet edeceği açıklanmıştı. El Cezire televizyonuna göre Hadi, aynı zamanda ordunun da başkomutanlığını üstleniyor. Bu arada ABD'de Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama yönetiminin, Hadi ile temasta olduğu belirtildi.

YEMEN'DE GEÇICI ANLAŞMA

Başkent Sana'da hükümet güçleriyle muhalif aşiret güçlerine bağlı askerler arasında ise geçici ateşkes anlaşması yapıldığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, taraflar arası geçici ateşkes anlaşması Cumartesi günü sabah saatlerinde uygulanmaya başlandı.

13 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Yemen'in ikinci büyük kentinde silahlı bir grubun Devlet Başkanlığı Sarayı'na saldırdığı, binayı ele geçirmeyi amaçlayan saldırganların 4 askeri öldürdüğü bildirildi. Askeri yetkililerin verdiği bilgiye göre saldırganların da biri öldürüldü. Yemen'in güneyinde ise önceki akşam iki pusuda 9 askerin öldürüldüğü, onlarcasının yaralandığı bildirildi.

Yeni Akit189 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat