• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Başbakan Yardımcısı Arınç, 28 Şubat sürecinde imam hatip lisesi mezunları için uygulamaya konulan "katsayı farkı"yla ilgili bu açıklamayı yaptı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da imam hatip lisesi mezunları ve mensuplarıyla biraraya geldi. Arınç, imam hatip liselilerinin yaşadığı sıkıntılardan söz etti.

Türkiye'nin tek partiden bu yana geleneksel korkuları olduğunu vurgulayan Arınç, "Bu okulların sayısının artması, buralardan mezun olanların üniversitelere girmesi, kaymakam olması, vali olması birilerini korkuttu. Çok yanlış ama bunları da yaşadık. Gün geldi, hukuk dışına çıkıldı, zulmedildi, haksızlık yapıldı" şeklinde konuştu.

"Telefonla Balans Ayarı"

Arınç, 28 Şubat döneminde yaşandığını açıkladığı bir görüşmeyi de "Telefonla balans ayarı" sözleriyle niteledi.

Arınç o gün yaşananları şu sözlerle anlattı:

"Bu liseleri tehlike gören zihniyet başka birşey yapmak istiyor. YÖK'e söylüyor, YÖK önce 'olmaz' diyor. Sonra telefon açılıyor. Çevik Bir tarafından ismini de veriyorum, kime YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e. Diyor ki, 'Bana bak, zaman yok, kanun manun bekleme, derhal İmam Hatip Lisesi mezunları için hatta meslek lisesi mezunları için katsayı farkı koy. Bunlar üniversiteye girmeyecek.' Tanklar yürümüş, balans ayarı yapılmış onlara göre."

Arınç; Danıştay'ın o dönemde yapılan başvurulara karşı "Bu konu bizi değil YÖK'ü ilgilendirir" şeklinde cevap verirken daha sonra YÖK'ün aldığı kararları iptal ederek kendisiyle çeliştiğini söyledi.

Bülent Arınç, sabır gösterip gözyaşlarını içine akıtan bu camiaya şimdilerde büyük bir teveccühün olduğunu da sözlerine ekledi.

TRT153 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138540
Hava Durumu
Saat