• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Özgür Eğitim-Sen bir süredir Eğitim-Öğretim Kurumlarına ve yurtlara PKK yandaşları tarafından gerçekleştirilen saldırıları kınayan bir açıklama yaptı:

  

 Basın açıklamasının tam metni:

Eğitim-Öğretim Kurumlarına Yapılan Saldırıları Şiddetle Kınıyoruz!

Bölgemizde, seçim süreciyle birlikte artış gösteren şiddet eylemlerinin, özellikle son dönemde İslami çevrelere ait eğitim kurumlarını hedef almaya başlamasını endişeyle izliyoruz. PKK-BDP sempatizanları tarafından gerçekleştirildiği bilinen bu saldırılardan son olarak Diyarbakır'da bulunan iki öğrenci yurdu nasibini aldı.

05 Haziran Pazar günü Diyarbakır'da gerçekleştirilen BDP mitinginin ardından, yüzü kapalı bir grup PKK yandaşı, Diyarbakır İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kaldığı pansiyona saldırmış, pansiyonun camlarını taşlayıp, yatakhanenin kapısını kırmaya çalışmışlardır. Bununla yetinmeyen saldırganlar, yurdu ateşe vermek istemişlerdir. Yurt görevlilerinin ve bazı vatandaşların araya girmesi sonucu, son anda yurdun yakılması önlenebilmiştir. Aynı günün akşamı, yine Diyarbakır'da bulunan ve yaklaşık 200 öğrencinin barındığı Mehmet Özyurt Yüksek Öğrenim Yurduna molotof kokteylleri ve ses bombası ile saldırılmış, bu yurt binası da ateşe verilmek istenmiştir.

27 Mayıs günü Şırnak'ın Cizre ilçesinde, İmam Hatip öğrencilerinin kaldığı Özel Ufuk Erkek Öğrenci Yurdu'na, PKK sempatizanları tarafından, sloganlar eşliğinde molotof kokteylleri ile saldırı düzenlenmesi ve yurdun molotoflarla yakılmaya çalışılması; yine Cizre'de bulunan Tarihi Kırmızı Medrese'ye (Medresa Sor) ve Ahmet El Cezeri (Melaye Ciziri) türbesine yapılan saldırılar ve son olarak da Diyarbakır'da öğrenci yurtlarına yönelen bu saldırılar, işin artık çığırından çıkmaya başladığını ve kabul edilemez noktaya doğru ilerlediğini ortaya koymaktadır.

Eğitim-Öğretim mekânlarını, özellikle İslami çevrelere ait kurumları hedefleyen bu saldırılarla amaçlanan her ne ise, bunun kabul edilemez bir despotizm olduğunun altını çiziyoruz. Dozu her geçen gün artarak devam eden bu saldırıların bir an evvel durdurulması için, BDP yetkililerinin derhal duruma el koymaları ve sorumlulukları gereği üzerlerine düşeni yapmaları gerekmektedir. Henüz BDP yetkililerince kendi taraftarları tarafından yapıldığı herkesin malumu olan bu saldırıların son bulmasına dönük tek bir açıklama bile yapılmış değil. BDP yetkilileri tüm çağrılara rağmen, saldırılar konusunda takındıkları bu sessiz tavrı sürdürdüğü müddetçe, bu şiddetin ortağı kabul edilecektir.

Bizler ÖZGÜR EĞİTİM SEN Diyarbakır Temsilciliği olarak bu tür saldırıları insanlık dışı olarak değerlendiriyor ve şiddetle kınıyoruz. Eğitim–Öğretim kurumlarına yönelen saldırıların devam etmemesi ve saldırılara bir an önce son verilmesi için, öncelikle PKK-BDP çevrelerini sorumluluk almaya; sonra da tüm eğitim çalışanlarını ve halkımızı duyarlı davranmaya çağırıyoruz.

"HERKES İÇİN ADALET, HERKES İÇİN ÖZGÜRLÜK "

"JI BO HER KESAN DADİ,  JI BO HER KESAN AZADİ"

ÖZGÜR EĞİTİM SEN DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ182 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat