• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Tek parti döneminde 18 yıl zorla okutulan ‘Türkçe ezan’dan 61 yıl sonra BDP'nin, Şanlıurfa Suruç’ta ‘Kürtçe ezan’ okuttuğu iddia edildi. İl başkanı haberi yalanladı.

CHP'nin 18 yıl minarelerden okuttuğu 'Türkçe ezan' uygulamasını BDP 'Kürtçe ezan' biçiminde gündeme getirdi. 20 Mayıs'ta Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde ilk kez Kürtçe ezan okundu.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde BDP ilçe teşkilatının organize ettiği Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı'nda 20 Mayıs ve 27 Mayıs günkü Cuma namazında Kürtçe ezan okundu. 

Star gazetesinde yer alan habere göre bütün dünyada ortak mesaj olduğu için Arapça orijinalinden okunan ezan Kürtçe okundu.   

BDP Şanlıurfa İl Başkanı Müslüm Kaplan STAR'a yaptığı açıklamada, geçen hafta Kürtçe ezan okunmaya başlandığını belirterek, bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Kaplan, "İbadetler Kürtçe yapılıyor. Kürtçe ezan da geçen hafta başladı. Bundan sonraki süreçlerde o toplumun ağırlıklı dili neyse o dilde okunmaya devam edecek" dedi. 

BDP eski Grup Başkanvekili ve Batman Bağımsız Milletvekili adayı Bengi Yıldız ise Kürtçe ezandan haberi olmadığını söyledi. Yıldız, "Şimdi ilk kez sizden duyuyorum. BDP'de bu konu tartışılmamış, bununla ilgili alınmış bir karar yok. Nereden çıktığını anlamadım. Böyle bir şeye ihtimal vermiyorum" dedi.    

BDP Urfa İl Teşkilatının Kürtçe ezan uygulaması akıllara CHP'nin iktidar olduğu dönemde, 18 yıl boyunca zorunlu Türkçe ezan uygulamasını getirdi. Türkçe ezan 29 Ocak 1932'de fiilen, 18 Temmuz 1932'de de resmi genelge doğrultusunda okunmaya başladı. Sonraki günlerde evkaf müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. Müftülüklere gönderilen genelgede ise ezanı Türkçe okumaları, buna uymayanların kesin ve şiddetli bir şekilde cezalandırılacakları bildirildi. Türkçe ezan okumayan imamlar Jandarma eliyle tutuklandılar, pekçok imam işkenceden geçirildi. CHP'nin bu uygulaması Demokrat Parti'nin 1950 yılında iktidara gelmesinin ardından Arapça ezan yasağının kaldırılmasıyla sona erdirildi. 

Star gazetesi yalanlama iddiaları üzerine bir ses kaydı yayınlandı.

 

 

STAR gazetesinin Kürtçe Ezan haberi yalanlandı

 

BDP Urfa İl Başkanı Müslüm Kaplan, "Sivil Cuma Namazları"na ilişkin kendisini arayan bir muhabire Kürtçe hutbe okunmasına ilişkin verdiği cevabın çarpıtıldığını belirterek, Star Gazetesi'nin manşetten verdiği "BDP Kürtçe ezan okuttu" başlıklı haberi tekzip etti.

Gazetede çıkan haberin asılsız olduğunu belirten Kaplan, AKP'nin kontrolünde olan basının seçim sonuçlarını etkilemek için kontrolsüz ve yalan haberler yazdığını söyledi. Kendisini arayan söz konusu gazetenin muhabirinin "Sivil Cuma Namazları"na ve Kürtçe hutbe okutulmasına ilişkin soru sorduğunu söyleyen Kaplan, "Bugüne kadar onbinler tarafından kılınan Sivil Cuma Namazları'nı, Kürt halkının taleplerini sıraladığı Demokratik Çözüm Çadırları'nı görmeyenler, bugün de seçim sonuçlarını etkilemek için taraflı gazetecilik yapıyor" dedi.

Kaplan, kendisini arayan muhabirle arasındaki diyalogu, "Sivil Cuma Namazları'nda Kürtçe hutbe okutuluyor. Halkımız kendi inancını kendi dilinde yaşamak istiyor. Bu sebeple de hutbeleri kendi dilinde okuyup, dinliyor. Ezana ilişkin herhangi bir açıklamam yoktur. Ancak AKP'nin kalemşörlüğüne soyunan ve taraf olmayı gazeteciliğin etiği sayan Star Gazetesi bu söylemi çarpıtarak, 'BDP Kürtçe ezan okuttu' başlığı ile manşete çıkarmıştır" diye belirtti.243 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat