• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Şemdinli davasında mahkûm olmalarına rağmen serbest bırakılan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz, aynı dava kapsamında yeniden tutuklandı.

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 'iyi çocuk' dediği Kaya'nın, yeni provokasyon hazırlığı içinde olduğu da ileri sürüldü. Alınan bilgilere göre, bir suç örgütüne operasyon yapan Ankara polisi, Ali Kaya'ya kadar uzanan bir dizi ipucuna ulaştı. Gözaltına alınan İlker Demir, Kaya'nın 2008'de Kürtleri sokağa dökmek için kendisinden, kapatılan DTP'nin önde gelen isimlerine suikast düzenlemesini istediğini iddia etti. Kaya'nın öğrettiği şekilde parça tesirli bomba hazırladığını ve dükkânının önündeki bahçeye gömdüğünü söyleyen Demir'in gösterdiği yerde çok sayıda patlayıcı bulundu.

Ankara Emniyeti'nin 5 ilde yaptığı eşzamanlı baskınlarda İlker Demir, Aslan Ö., Metin Ö., Yasin B., A. Kaya, Ali S. ve Halil Y. isimli şahıslar tehdit, şantaj ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarıyla gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda bir el bombası, bir pompalı tüfek, bir av tüfeği ile 40 Kalaşnikof mermisi, çok sayıda uyuşturucu madde ve şantaj amaçlı bazı kadınların uygunsuz resimleri ele geçirildi. Etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen İlker Demir'in verdiği ifadeler ise dudak uçuklattı. Demir'in üniversite yıllarından Özcan ismiyle tanıdığı askeri istihbarat mensubu astsubay Ali Kaya'ya ilişkin anlattıkları soruşturmanın seyrini değiştirdi.

İfadelerden, İlker Demir'in Şemdinli sanığı Ali Kaya'nın haber elemanı olduğu ortaya çıktı. Demir'in cep telefonu numarasının 1996-2007 tarihlerinde astsubay Ali Kaya tarafından da kullanıldığı belirlendi. Demir, Ali Kaya'nın şimdiki numarasını ise cep telefonuna 'Mutkili Ali Jitem' ismiyle kaydetmiş. Demir'in telefonundan çok sayıda jandarma istihbarat personeline ait telefonlar da çıktı. Gaziantep'te üniversitede okuduğu yıllarda Ali Kaya ile tanıştığını söyleyen İlker Demir, "Okulun ardından irtibatımız kopmasına rağmen 2003 yılında Antalya'da beni buldu ve bana şarjörlü bir Browning marka tabanca verdi." dedi. Üç yıl aradan sonra 2006'da Ankara'da bir kafede oturduğu sırada Ali Kaya'nın yine kendisini bulduğunu anlatan İlker Demir, "Bana hükümetin çok değerli insanları tutukladığı, kendisine muhalif olanları bertaraf ettiğinden yakındı. Daha sonra da Misak-ı Milli sınırlarımızın tehdit altında olduğunu ve irticanın kol gezdiğini belirterek bu süreçte benim de birtakım faaliyetlerde bulunacağımı anlattı." diye konuştu.

ALİ KAYA'NIN, KÜRTLERİ SOKAĞA DÖKME PLANI

İlker Demir, "Kürt siyasilerine zarar verecek bir eylem yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de bundan çok memnun oldum." diye konuştu. 2008'de Ankara'daki DTP Genel Merkezi'nde keşif yaptığını belirten Demir, "Ardından kitlesel bir eylem yapmanın daha fazla yarar getireceğini düşünüp Diyarbakır'a gittim. Belediye Başkanı Osman Baydemir ile ilgili bir çalışma yaptım, belediye binasının etrafında yine detaylı keşifte bulundum. Ancak daha sonra en uygun eylemin, önde gelen bir parti yetkilisine suikast düzenleyip, ardından da genel merkez önünde bomba patlatmak olduğunu düşündüm." açıklamasını yaptı. İlker Demir, eylem için hazırladığı patlayıcıları ise eskiden sahibi olduğu Çankaya Seyranbağları Mahallesi'ndeki Köşem Kuruyemiş isimli dükkânının bahçesine gömdüğünü anlattı. Demir'in ifadesinin ardından bahsi geçen dükkanın bahçesinde kazı yapıldı. Burada 4'ü bilyeli 8 boru tipi bomba ile 200 gram civarında barut ve içerisinde patlayıcı madde yapımında kullanılan yanıcı madde olduğu değerlendirilen 1 bidon ele geçirildi.

Anayasa değişikliği, Şemdinli davasının seyrini değiştirdi

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te eski PKK'lı Seferi Yıldız'a ait Umut Kitapevi bombalanmış ve bir kişi ölmüştü. Olay yerinde bulunan halk, suçüstü yakaladıkları jandarma personeli astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'i polise teslim etmişti. Askeri mahkeme ise zanlıları serbest bırakmıştı. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sanıklardan Ali Kaya için 'Tanırım, iyi çocuktur.' demişti. Saldırıyla ilgili iddianame hazırlayan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya ise meslekten ihraç edilmişti. 12 Eylül 2010'da gerçekleştirilen anayasa değişikliğiyle askeri yargının kapsamı daraltılınca Şemdinli davası sivil mahkemeye devredildi. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş hakkında tutuklama kararı verdi. Bunlardan Özcan İldeniz Aydın'da, PKK itirafçısı Veysel Ateş de Sakarya'da gözaltına alınarak Van'a götürüldü. (SEDAT GÜNEÇ, MUSTAFA GÜRLEK / ZAMAN)203 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret138536
Hava Durumu
Saat