• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Yerle bir edilen Cisr el-Şuğur'dan gelen Muhammed El Kasım, askerlerin kadınları zorla alıkoyarak, ahlak dışı davrandıklarını ve kölelik yaptırdığını anlattı.

Suriye'nin sınır kasabası Cisr el-Şuğur ve diğer sınır köylerinden kaçan binlerce Suriyeli'nin Türkiye'ye geçişleri sürüyor. Hatay'ın Yayladağı İlçesine bağlı sınır köyü Güveççi, geçişlerin en yoğun olarak yaşandığı bölgelerin başında geliyor. Sınırın sıfır noktasında günün her saatinde geçişler yaşanıyor. Giriş yapan mülteciler kimlik tespiti ve fotoğraflarının çekilmesinin ardından Türk askerlerince otobüslere bindirerek Yayladağı, Altınözü ve Karbeyaz'daki kampalara gönderiliyorlar. Burada kurulan 3 çadır kentte, dün itibariyle Suriyeli mülteci sayısının 4 bin 300'ü aştığı öğrenildi. Öte yandan sınırda çok sayıda ambulans ise yaralılar için hazır bekletiliyor.

ERZAK ALIYORLAR

Kaçak yollarla Güveçci köyüne gelmeyi başaran Suriyelilerin yaşadıkları dehşet ve korku yüzlerinden okunuyor. Cisr eş- Suğur'dan gelenler, olaylar bitene kadar ülkelerine dönmeyi düşünmüyor. Türkiye'ye gelenlerin bir bölümü ise kadınları ve çocukları bıraktıktan sonra tekrar Suriye'ye geri dönüyor. Sınıra yakın köylerde oturan bazı Suriyeliler ise yiyecek sıkıntısı nedeniyle aileleri için erzak temin etmeye Türkiye'ye geliyor.

ASKERLER KADINLARA SALDIRIYOR

Suriye'den yiyecek ve içecek almak için Güvveççi köyüne gelen Muhammet El Kasım isimli mülteci, hayalet kasaba Cisir El Şuur'da yaşanan insanlık dramanı anlattı. Kasabanın Esad askerleri tarafından bombalanıp tanklarla yerle bir edildiğini söyleyen El Kasım, her yerin sarıldığını belirtti. El Kasım kasabadan kaçamayan kadınlara askerlerin ahlak dışı davrandığını kaydederek, "Kadınları soyuyorlar. Kendilerine kahve ve çay hizmeti yaptırıyorlar. İçler acısı bir durum yaşanıyor. Özellikle kadın ve çocukların mutlaka Türkiye'ye gelmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

20 BİN İNSAN SINIRDA

Şu an Suriye tarafında Türkiye sınırına 5 kilometre yakın mesafede yaklaşık 20 bin kişinin beklediğini ifade eden El Kasım, yaşanan dramı şöyle anlattı: "İnsanlar zulümden kaçarak evlerini terketti. Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar aç, hasta ve perişan halde. Dünya bizi neden görmezden geliyor. Bu vahşete, dehşete dur desinler." Türkiye'ye sığınan bir başka Suriyeli İbrahim İddal ise bir kaç gencin toplanarak Cisr eş-şuğur'a çocukları almaya gittiklerini belirterek orada gördüğü manzarayı "silahlar susmuyor. Küçük yaştaki kız çocuklarına askerler tecavüz ediyor. Kadınlara işkence yapılıyor. Canını kurtaran dağlara kaçtı ve yollara düştü. Askerler bazı yolları kesti. Kaçmak isteyene ateş ederek öldürüyorlar. Türkiye bize daha fazla destek versin" sözleriyle anlattı.

KOPMALAR BAŞLADI

Suriyeliler, Cizr eş- Şuğur'da 120 polisin, ordudan ayrılan muhalif askerler tarafından öldürüldüğünü ifade belirtti. 26 yaşındaki Suriyeli B.A. ordudan kopmalar yaşanmaya başladığınısöyleyerek, "Suriye'de geri dönüşü olmayan bir sürece girdik. Esad gidecek, başka çaresi yok. Bu kadar insan öldürdükten sonra o koltukta kalamaz. Suriye'de de diğer Arap ülkeleri gibi diktatörlük yıkılacak" dedi.

KEŞKE SINIRIN BU TARAFINDA OLSAYDIK

Sınırın sıfır noktasındaki Güveççi'ye daha önce bayramlaşma ve ticaret için gelen Suriyeliler şimdi canlarını kurtarmak için geliyorlar. Suriye'de ayaklanma ve katliamlar ağırlıklı olarak Dera, Şam, Humus, Lazkiye ve Cisr Eş Suhur'da yaşanıyor. İnsanlar bu bölgelerden daha güvenli buldukları sınırdaki köylere sığınıyorlar. Sınırdan içeriye 5 km'lik alanda Suriye askeri bulunmuyor. Bu alanlarda Türk askeri de yok. Ancak "Suriyeliler Türk askerine ne kadar yakın olursak o kadar güvende oluruz" diye düşünüyorlar. 7 yaşındaki S.T. erzak almak için Türkiye'ye gelenler arasında bunuyor. Ailesinin köyde kaldığını ve Türkiye'ye geçen grup ile billikte gönderildiğin söyleyen S.T, yiyeceklerinin bittiğin söyleyerek, "Bu köydekilerin bazıları bizim akrabamız. Ailem beni akrabalarımın yanına erzak almaya gönderdi. Bize yardım edecekler. Keşke biz de sınırın bu tarafında olsaydık" diye konuştu. Esad askerlerinin zulmünden korktukları için yüzlerini gizleyen Suriyeliler, yaşadıkları dehşeti anlatırken titriyorlar. Saatlerce aç susuz Çoğu saatlerce yol yürümek zorunda kalmış. "Eğer kaçmasaydık hepimizi öldüreceklerdi" diyorlar. Çocukların yaşadıkları ise yürekleri burkuyor. Can havliyle köylerinden kaçan çocukların ayak ve ellerinde yaralar oluşmuş.

OKTAY YILDIRIM / YENİ ŞAFAK173 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret138490
Hava Durumu
Saat