• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Türkiye sınırı yakınlarındaki Cisr eş-Şuğur'a günlerdir asker yığan Suriye ordusu dün bu kasabayı helikopterler, havan topları ve tanklarla bombaladı.

Kasaba şiddetli çatışmaların ardından ordunun kontrolüne geçti. Şiddetten kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı ise 5 bini aştı. Binlercesi ise sınırda bekliyor. Gıda sıkıntısı çeken sığınmacılara sınırdaki köyler yardım ediyor.

Hafta başında 120 polisin öldürüldüğü söylenen Türkiye sınırı yakınlarındaki Cisr eş-Şuğur'a yönelik operasyon başlatan Suriye ordusunun dün bu kasabaya girdiği bildirildi. Yaklaşık 200 askerî aracın katıldığı operasyonda, Devlet Başkanı Beşşar Esed'in küçük kardeşi Mahir Esed'in komutasındaki birliklerin, helikopterler, havan topları ve tanklarla saldırdığı kaydedildi. Sabah saatlerinde bombardımana tutulan kasabada askerlerin direnişle karşılaştığı kaydedildi. Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre ordu birlikleri ile silahlı çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Askerlerin köprü ve yollara yerleştirilmiş patlayıcıları etkisiz hale getirerek ilerlediğini kaydeden SANA, çatışmalarda bir askerin öldüğünü, 4'ünün de yaralandığını duyurdu. Ordunun kendilerine eşlik etmek üzere davet ettiği gazeteciler arasında bulunan Associated Press haber ajansı muhabiri de, askerlerin bazı silahlı kişileri yakaladığını kaydetti. AP muhabiri, çatışmaların ardından Suriyeli askerlerin Cisr eş-Şuğur'da tam olarak kontrolü sağladığını söyledi. Bölgeden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, askerlerin Cisr eş-Şuğur ve çevresindeki evleri yıktığını, tarlaları yaktığını ve çiftlik hayvanlarını da öldürdüklerini söylüyor. 40 bin nüfuslu kasaba, katliam korkusuyla halkın Türkiye sınırına kaçması sebebiyle hayalet şehre dönmüştü. Ancak bölgede, saf değiştiren askerler ve polisler ile muhalif gençlerin direniş için kasabada kaldığı belirtiliyordu. Suriye'deki olaylar nedeniyle ülkesini terk ederek Türkiye'ye sığınanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Şu ana kadar Türkiye'ye sığınanların sayısının 5 bini aştığı belirtiliyor. Sınır kapısından giren Suriyeliler, kimlik tespitinin ardından Yayladağı, Altınözü ve Karbeyaz'daki kamplara götürülüyor. Sınır ve kamp bölgelerinde ambulans ve sağlık ekiplerinin yoğunluğu dikkat çekiyor. Suriye sınırından geçenlerden gizlice akrabalarının yanına yerleşenlerin de olduğu iddia ediliyor. 10 bin göçmenin ise sınıra yakın alanlarda beklediği bildiriliyor. Türkiye'ye gelecek Suriyeli sayısının bir milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Sınırın Suriye tarafından bekleyen sığınmacıların çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor. Çadır kentlere yerleştirilenler kadar şanslı olmayan bu Suriyelilerin imdadına sınır köyü Güveççi yetişiyor. Köylü halkı kendi arasında topladığı paralarla Yayladağı ve Antakya'dan satın aldıkları ekmek ve battaniyeleri sınırdaki Suriyelilere götürüyor.

SALİH SARIKAYA / ZAMAN221 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret138436
Hava Durumu
Saat