• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'deki olaylar nedeniyle sınırdan geçerek Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 6 bin 817'ye ulaştığı bildirildi.

Suriye'de yaşanan olayların ardından, Türkiye'ye yakın köy ve kentlerden Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerine 29 Nisan'da başlayan kaçışlar sürüyor. Yaklaşık 44 gündür aralıklarla devam eden geçişler kapsamında, Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 6 bin 817'ye ulaştığı belirtildi.

Bu arada, ülkelerindeki olaylardan kaçarak, kendilerini güvende hissettikleri Yayladağı'na bağlı Güveççi köyü sınırına gelen, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bir grup Suriyeli, burada oluşturdukları çadırlarda ve araçlardaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Suriyeliler, yiyecek ihtiyaçlarını kaçak olarak geçtikleri Türkiye köylerinden temin ederken, bazı çocuklar da ailelerine ekmek götürebilmek için tel örgüleri aşıp ağaçlık alandan Güveççi köyüne geliyor.

Çocuklar, köyden aldıkları ve büyük poşetlere doldurdukları ekmekleri, geldikleri yoldan geri dönerek, Suriye topraklarında bekleyen ailelerine götürüyor. Ekmek almaya gelen çocuklardan Muhammed Hacer yaptığı açıklamada, ülkesindeki olaylar nedeniyle geldikleri Suriye sınırında, 10 kişilik ailesiyle birlikte 1 haftadır bekleyişlerini sürdürdüklerini söyledi.

Ailesinin şu an için Türkiye'ye geçmek istemediğini ifade eden Hacer, ''Eğer Suriye askerleri buraya gelecek olursa Türkiye'ye geçeceğiz. Sınırda çok sayıda kadın ve çocuk var. Ekmek ve yemek sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sıkıntıyı bir nebze olsun azaltmak için sınırı gizlice geçip Türkiye'den ekmek alıyoruz'' diye konuştu.

Hacer, konuşmasının ardından, Türkiye'ye birlikte geldiği 3 arkadaşı ile aldıkları ekmekleri ailelerine ulaştırmak için yoluna devam etti.

DIŞİŞLERİ'NDE EŞGÜDÜM MERKEZİ

Bu arada Dışişleri Bakanlığı'nda, Türkiye'ye gelen Suriyelilere ilişkin gelişmeleri takip etmek için eşgüdüm merkezi faaliyete geçirildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, komşu ülke Suriye'de yaşanan iç siyasi olaylar bağlamında Türkiye'ye gelen Suriyelilere ilişkin gelişmelerin Bakanlıkça yakından takip edildiği belirtilerek, bu bağlamda Bakanlık bünyesinde bir eşgüdüm merkezi faaliyete geçirildiği kaydedildi. Açıklamada, eşgüdüm merkezinin telefonunun, "00 90 312 248 70 00", faksının, "00 90 312 292 27 51", e-posta adreslerinin "esgudum1@mfa.gov.tr, esgudum2@mfa.gov.tr, esgudum3@mfa.gov.tr" olduğu da bildirildi.

Kaynak: Yeni Akit178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret138534
Hava Durumu
Saat