• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail'in Gazze Şeridi üzerindeki ablukası beşinci yılına girerken, Birleşmiş Milletler verilerine göre, bölge dünyada işsizliğin en yaygın olduğu yerlerden biri.

BM rakamlarına göre Gazze Şeridi'nde yaşayanların yüzde 45,2'si işsiz. Ancak BM raporuna göre Hamas'ı zayıflatmak olan abluka başarısız oldu.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) çalışabilenler için maaşların da reel olarak yaklaşık üçte bir (yüzde 34,2) azaldığına dikkat çekiyor.

İsrail Gazze Şeridi'ni hedef alan yaptırımları 2006 yılında Filistinli direnişçilerin İsrailli asker Gilad Şalit'i kaçırmasından bu yana artırdı.

Abluka ertesi yıl bölgenin Hamas denetimine girmesi ile daha da sıkılaştırıldı.

UNRWA: Tablo Kaygı Verici

UNRWA sözcüsü Chris Gunness hazırladıkları raporu tanıtırken, "Bunlar kaygı verici gelişmeler ve Gazze'nin 1,5 milyonluk nüfusunun üçte ikisini oluşturan mülteciler bu durumdan en olumsuz etkilenen kesimi oluşturuyor." dedi.

2010 yılının ikinci yarısı için kaydedilen yüzde 45,2'lik işsizlik oranı bir önceki yıla göre çok ufak bir iyileşme gösteriyor. 2009'un aynı döneminde oran yüzde 45,7 idi.

Ancak 2010 yılının başında inşaat sektöründe sağlanan kıpırdanmanın getirdiği iyileşme, şimdi kaybedilmiş görünüyor.

Rapora göre hemen tüm ihraç mallarına kısıtlama getirildiği için özel şirketler ablukadan büyük zarar gördü.

BM raporuna göre ekonomide hareketlilik görülen az sayıda alandan biri Hamas'ın yönetimindeki kamu sektörü. Bölgedeki idari kuruluşlar on binlerce kişiyi istihdam ediyor.

Gunness, 2007 yılından bu yana Hamas'ın kamu sektöründe istihdamı en az yüzde 20 artırdığını belirlediklerini kaydediyor.

Bu nedenle Gunness'a göre "Ablukanın amacı Hamas'ı zayıflatmak idiyse, işsizlik oranları bunda başarısız olunduğunu gösteriyor."

Yoksulluk da Arttı

BBC'de yer alan habere göre UNRWA, Gazze'de 1 milyonu aşkın dar gelirli ve yoksula yardım sağlıyor.

Ablukanın kurum üzerindeki yükü de artırdığına dikkat çekiliyor. Gunness'a göre, kuruluşun gelir düzeyi günde 1 dolar 60 sent altında olduğu için destek verdiği kişilerin sayısı ablukanın başından bu yana üçe katlanarak 300 bin kişiye yükseldi.

BBC'nin Gazze'deki muhabiri Jon Donnison, Gazze sahilinde kısa bir yürüyüşte binlerce kişinin yapacak bir şey olmaksızın, amaçsızca oturduklarına tanık olunabileceğini söylüyor.

Donnison Gazze'nin kent merkezinde de parklardaki bankların çalışma yaşındaki gençlerle dolu olduğunu anlatıyor.

İsrail, Gazze Şeridi'ni hedef alan ablukanın silah kaçakçılığının önlenmesi ve Hamas üzerinde baskının artırılması için gerekli olduğunu savunuyor.

Ancak BM yetkilileri, sınırlamaların yarattığı sonucun Gazzeliler için toplu cezalandırma anlamına geldiğini belirtiyor.

İsrail geçen yıl ablukayı yardım malzemeleri ile kırmaya çalışan Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskında dokuz kardeşimizin şehadeti ve bunun yarattığı tepkiler ardından ablukayı kısmen gevşetmek zorunda kalmıştı.

Gazze Şeridi'nin dünyaya açılan kapısı olan Refah sınır kapısındaki sınırlamalar da Mısır'da Hüsnü Mübarek yönetiminin sona ermesinden bu yana hafifledi.

Refah geçişi ticaret için olmasa da sivillerin geçişine açıldı.

2006 yılında düzenlenen Filistin Yönetimi seçimlerini kazanmış olan Hamas, İsrail'i tanımıyor.242 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret138535
Hava Durumu
Saat