• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İHH yetkilileri Haaretz ve Hürriyet Daily News'te yer alan İHH'nın filoyu iptal edeceği yolundaki yorumların doğru olmadığını açıkladı.

Haaretz Gazetesi, İHH'nın Gazze yardım filosunu iptal edebileceğini öne sürdü.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç'un Hürriyet Daily News Gazetesi'ne verdiği demecine dayanarak İHH'nın Gazze filosunu iptal edebileceğini öne süren Haaretz Gazetesi, İHH'nın Gazze filosunu iptal edebileceğini öne sürdü.

Haaretz Gazetesi, iptale gerekçe olarak Türkiye - Suriye sınırında yaşanan gerginliği gösterirken İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, Hürriyet Daily News Gazetesi'ne "Planlarımızı yeniden değerlendiriyoruz. Kapımızın eşiğinde yaşanan gelişmelere göz yumamamayız" dedi. Oruç gazeteye "Hedefimiz Gazze'ye yolculuk yapmak değil. Bir gemi göndererek de filoyu iptal ederek de amacımıza hizmet edebileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Filoyla ilgili ilk planlarda, farklı ülkelerden aralarında Mavi Marmara da bulunan 27 geminin Kıbrıs adasının güneyindeki uluslararası sularda bir araya gelmesi öngörülüyordu. Oruç yeni filoya katılım gösterecek uluslararası aktivistlerin bu hafta içinde Atina'da bir araya geleceğini ifade etti. 

Oruç, "Yeni koşulları değerlendireceğiz. Her ülkenin kendi dengesi var. Bize göre komşumuz Suriye'de yaşanan gelişmeler çok kritik" dedi. 

İHH temsilcisi, "Planlarımızı yeniden değerlendiriyoruz. Uluslararası kamuoyu Suriye'ye müdahaleyi değerlendiriyor. Bu Türkiye'yi,Filistin'i ve bölgede barışı çok yakından ilgilendirecektir" derken, bütün faktörlerin birbirleriyle ilişkili olduğunu ve her şeyi bir arada değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

İHH: İPTAL SÖZ KONUSU DEĞİL

İHH yetkilileri, filonun iptalinin kesinlikle söz konusu olmadığını söylediler.

Dünya Bülteni'ne konuşan İHH yetkilileri "Filo kesinlikle zamanında hareket ederek Gazze'ye gidecek. Yalnızca Mavi Marmara'nın biraz geç hareket ederek Filo ile Gazze'de buluşması gündemde. Bu durum bugün ve yarın yapacağımız toplantılarla netleşecek. Kesinlikle hem Mavi Marmara hem de filonun diğer gemileri Gazze'ye gidecek." dediler.

Öte yandan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz günlerde filonun iptali için her türlü diplomatik girişimde bulunacaklarını bunun sonuç vermemesi durumundaysa ilk filoda olduğu  gibi askeri kuvvet kullanacaklarını söylemişti.

Ayrıca İsrail Donanması'nın dün Akdeniz'de filoyu durdurmak için tatbikat yaptığı bildirildi. (Dünya Bülteni)169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret138539
Hava Durumu
Saat