• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye ordusu şimdi de Marat el Numan kentinde "sınırlı operasyon"a hazırlanıyor. Kentte yaşayanlar katliam korkusuyla şehri terk ediyorlar.

Cisr eş-Şuğur'da evler ve yerleşim birimlerinin bombalanmasının ardından yüzlerce kişiyi gözaltına alan Suriye ordusu, şimdi de Marat el Numan şehrine yöneldi.

Binlerce Suriyeli, ülkenin kuzeyine doğru hareket eden tanklardan kaçmak için tarihi Marat el Numan şehrini terk etti.

Marat el Numan'da cami hoparlöründen halka seslenen bir kişi, "Ordu geliyor, kendinize ve ailenize saklanacak güvenli bir yer bulun" dedi.

Suriye devlet televizyonu ise eylem yapanları "terörist" ilan etti, "Güvenlik güçleri, terörist üyelerden arta kalanları takip ediyor ve avlıyor" dedi. Resmi basın, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı büyük gösterilerin yapıldığı Marat el Numan'da göstericilerin hükümet binalarıyla güvenlik karargahlarına saldırdığını haber verdi.

Günde 380 bin varil ham petrol üretilen ülkenin doğu kesimindeki Deir ez-Zur ve Irak sınırındaki Albu Kemal şehirlerinde de tanklarla saldırı düzenlendi, evler bombalandı. Muhalefet yanlıları ordunun Irak sınırında bulunan Deir ez-Zur vilayetindeki iki kasabada da asker konuşlandırdığını söyledi.

Esad'ın Askerleri, Emirlerine Uymayanları Öldürüyor

Öte yandan, Suriye ordusu Pazar günü ele geçirdiği Cisr eş-Şuğur şehri çevresinde operasyonlarını sürdürüyor. Suriye yetkilileri kasabanın kuzey kesimlerinde kontrolün sağlanmasının ardından kırsal kesimde isyancı takibinin yürütüldüğünü bildirdi.

Görgü tanıkları askerlerin bölgeyi yakıp yıktıklarını, tarlaları ateşe verdiklerini, hayvanları vurduklarını anlatıyor. AP haber ajansına konuşan bir Suriyeli, " Cisr eş-Şuğur dümdüz edildi. Esad'ın askerleri ve polisleri, kendi emirlerine uymayan herkesi öldürüyor" dedi.

Osman el Bedevi ise, Reuters haber ajansına verdiği bilgide Marat el Numan kentinin en az yüzde 70'inin bölgeyi terk ettiğini dile getirdi.

Marat el Numan ve Cisr eş-Şuğur ile çevresindeki yerleşimlerde yaşayanlar, Halep'e doğru akın etti ve sınırdan şimdiye kadar Türkiye'ye geçenlerin sayısının 8 bin 500'den fazla olduğu belirtildi.207 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret138491
Hava Durumu
Saat