• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye yönetimi, Türkiye sınırı yakınlarındaki Cisr eş-Şuğur kasabasında çatışmalardan kaçanlara geri dönme çağrısı yaptı.

Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Mahmud, kasabada güvenlik, elektrik, su ve iletişimin yeniden tesis edildiğini, bölgenin artık güvenli olduğunu belirterek, Türkiye'deki Suriyelilere ülkelerine dönmeleri çağrısında bulundu. Mahmud, hükümetin, Suriye Kızılay'ını, Suriyelilerin geri dönüşünü garanti altına almak için Türk yetkilileriyle koordinasyon yapmakla görevlendirdiğini de söyledi. Ancak Zaman'a konuşan sığınmacı Suriyeliler bu çağrıya şüpheyle yaklaştı. Beşşar Esed devrilmeden dönmeleri halinde öldürüleceklerini söyledi. İsmini vermeye çekinen bir Suriyeli, Türkiye'ye yerleşmek için gelmediklerini belirttikten sonra, "Biz ülkemizi çok seviyoruz, ancak Beşşar rejimi son bulmadan gidersek bizi öldürürler, hapse atarlar." ifadesini kullandı. Aynı durumun Beşşar Esed'in babası Hafız Esed döneminde de yaşandığını hatırlatan mülteci, "O zaman da geri dönün bir şey olmayacak dediler. Ancak dönenlerin tamamını ya öldürdüler ya da hapse attılar." dedi.

Şam yönetimi, bölgede hayatın normale döndüğünü açıklasa da ordunun, Cisr eş-Şuğur'un 40 kilometre güneydoğusundaki Marat El Numan kentinde "sınırlı operasyon"a hazırlandığı bildiriliyor. Suriyeli yetkililer, askerler ve tankların, ülkenin kuzeyindeki yaklaşık 100 bin nüfuslu kente doğru yol aldığını belirtirken, şehir sakinlerinin çoğunun operasyon ihtimali yüzünden kaçtığı kaydediliyor. Suriye resmi basını, Devlet Başkanı Beşşar Esede karşı büyük gösterilerin yapıldığı Marat el Numan da göstericilerin hükümet binalarıyla güvenlik karargahlarına saldırdığını haber vermişti. Ordunun Irak sınırında bulunan Deir El Zur vilayetindeki iki kasabada da asker konuşlandırdığı belirtiliyor.

Şam'da Esed'e destek gösterisi

Suriye'nin başkenti Şam'da dün iktidar yanlısı büyük bir gösteri düzenlendi. Devlet Başkanı Beşşar Esed'e destek vermek için düzenlenen gösteriye binlerce kişi katıldı. Şam'ın ünlü Mezze otoyolunda gerçekleştirilen gösteride 2 bin 300 metre uzunluğunda, yaklaşık 10 metre genişliğinde dev bir bayrak açıldı. Şam yönetimini aşırı güç kullanmakla suçlayan ülkelere tepki gösteren Suriyeliler, Esed lehine sloganlar attı.

 ZAMAN171 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret138419
Hava Durumu
Saat