• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Malatya'da özel yetkili savcılığın yürüttüğü bir soruşturmada ifade veren gizli tanık 'Adıyaman', Jandarma tarafından ölümle tehdit edildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Gizli tanık, ifadesinde 2007 yılında Malatya İl Alay Komutanı Mehmet Ülger'in, İnönü Üniversitesi'nin eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'na suikast planladığını iddia etmişti. Battalgazi Jandarma Komutanlığı'na bağlı görevliler tarafından tehdit edildiğini öne süren gizli tanığın anlattıklarına göre Ülger, Hilmioğlu'nu Malatya'daki Özka Tesisleri'ne çağıracaktı. Gece tesisten çıkışı sırasında da Kalaşnikof ile taranıp öldürülecekti.

Zirve Yayınevi davasında Malatya özel yetkili cumhuriyet savcısına ifade veren 'Adıyaman' kod adlı gizli tanık, '2007 yılında dönemin İl Alay Komutanı Mehmet Ülger'in, İnönü Üniversitesi'nin eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'na suikast planladığı' iddiasının ardından tehdit edildiğini öne sürdü. Battalgazi Jandarma Komutanlığı'na bağlı görevlilerin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirten gizli tanık, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Gizli tanık, daha önce cumhuriyet savcısına verdiği ifadede, eski Rektör Fatih Hilmioğlu için suikast planlandığını belirtmişti. Suikastı dönemin İl Alay Komutanı Mehmet Ülger'in planladığını belirten gizli tanık ifadesinde, eski rektörün öldürülmesi için 'Hilmioğlu'nun başörtüsü karşıtı görüşlerini' gerekçe göstererek kendisini ikna etmeye çalıştığını anlatmıştı. Adıyaman'ın anlattığı plana göre; Ülger, Rektör Hilmioğlu'nu Malatya'daki Özka Tesisleri'ne çağıracaktı. Gece tesisten çıkışı sırasında da Kalaşnikof ile taranıp öldürülecekti.

Fatih Hilmioğlu'nu öldürmesi planlanan gizli tanık ise eylemden sonra yaya olarak uzaklaşacak ve silahı parçalayıp Yazıhan Köprüsü'nden suya atacaktı. Adıyaman, ifadesinde Ülger'in birtakım kirli planları olduğunu, kendini kullandığını fark ettiğini ve cinayeti işlemekten vazgeçtiğini dile getirmişti. Gizli tanık, o dönemde hükümete karşı tavırlarıyla sivrilen Rektör Hilmioğlu'nun infazı ile hükümetin zor duruma düşürülmesinin hedeflendiğini belirtmişti. İfadeler doğrultusunda yapılan çalışmada, suikast için bir mağarada gömülü halde silah bulunmuştu.

EŞREF AKGÜN / ZAMAN170 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret138538
Hava Durumu
Saat