• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Gölcük'te ele geçirilen 'Balyoz' belgelerinde yer alan 'ORAJ harekat planı'nda 9 muvazzaf generalin ismi geçiyor.

Gölcük'te ele geçirilen 'Balyoz' belgelerinde yer alan 'ORAJ harekat planı'nda 9 muvazzaf generalin ismi geçiyor. Listede yer alan isimler şöyle: Orgeneral Bilgin Balanlı, Korgeneral Korcan Pulatsü, Hava Korgeneral Ziya Toker, Hava Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Tümgeneral Atilla Özler, Tümgeneral Yalçın Ergül, Tümgeneral Ayhan Gümüş, Tümgeneral Mustafa İlhan ve Tuğgeneral Kubilay Baloğlu.

Gölcük'te çıkan Balyoz darbe planı kapsamında yer aldığı iddia edilen 'ORAJ eylem planı' belgesi ile ilgili inceleme raporu İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 362 sayfalık raporda 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada ele geçirilen ORAJ belgelerinde, 9'u muvazzaf general olmak üzere 19 muvazzaf subay ile birlikte toplam 27 subayın ismi geçiyor. Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın birinci sırada yer aldığı listede Korgeneral Korcan Pulatsü, Hava Korgeneral Ziya Toker, Hava Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Tümgeneral Atilla Özler, Tümgeneral Yalçın Ergül, Tümgeneral Ayhan Gümüş, Tümgeneral Mustafa İlhan ve Tuğgeneral Kubilay Baloğlu'nun isimleri geçiyor. Listede, emekli generallerden de Balyoz davası tutuklu sanığı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Korgeneral Rasim Arslan ve Tümgeneral A. Bertan Nogaylaroğlu'nun adı yer alıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 'ORAJ hava harekat eylem planı'nda ismi geçen subayların 2003 yılındaki çalışma yerleri, izin tarihleri ve söz konusu planının yapıldığı iddia edilen tarihlerde nerelerde olduklarını gösteren bilgileri İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştırdı. Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına hakkında işlem yapılıp yapılmayacağı ilerleyen süreçte ortaya çıkacak. Öte yandan Gölcük'te, Balyoz dava dosyasında yer alan ORAJ planının ekleri olan belgeler ele geçirilmişti. Söz konusu belgelerde ismi geçen personel ve belgelerin içeriği ile ilgili inceleme yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, hazırladığı raporda suçlamaları kabul etmiyor. Alışveriş merkezlerine el konulması, basının bilgilendirilmesi, irticai faaliyetlerin takip edilmesi gibi emirlerin yer aldığı belgelerle ilgili hazırlanan raporda, Balyoz belgelerine şüpheyle yaklaşıldığı ifade ediliyor. Gölcük'te çıkan ve Balyoz dava dosyasında yer alan belgelerde ıslak imza bulunmadığı, bunların askeri yazışmalara uygun olmadığı ve içlerinde manipülatif bilgiler yer aldığı öne sürülüyor.

Ergenekon davası kapsamında yargılama konusu olan ve eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un kurduğu iddia edilen Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun takip ve fişleme faaliyetlerinin bir benzerinin de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapıldığını gösteren belgeler Gölcük'ten çıkmıştı. Ele geçirilen 'İrticai Faaliyetlerin İzlenmesi ŞUBAT 2005' başlıklı belgede AK Parti hükümetinin takip edilmesi isteniyor. Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu'nun emrini içeren '6'NCI ANA JET ÜS KOMUTANLlĞI'NA-BANDIRMA' diye yazılan emirde, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik yapısının, irticai faaliyetlerin artması ile birlikte büyük bir tehditle karşı karşıya bulunduğu belirtiliyor. İrtica ile etkin mücadele sağlayabilmek üzere birtakım ilave önlemler alınmasına karar verildiği kaydedilen emirde, "Önümüzdeki seçim döneminde irticai faaliyetlere destek veren AKP'nin zayıflatılması, TSK'ya müzahir siyasi şahsiyetlerin ise istenen başarıyı göstermesi amaçlanmaktadır." deniliyor.

BAŞBAKAN VE MİLLEKVEKİLLERİNE SIKI TAKİP

Belgede, "Seçim bölgelerine gelen AKP'li milletvekilleri ve AKP'Ii belediye başkanları yakından takip edilerek tüm faaliyetleri görüntü ses, belge vb. ile kayıt altına alınacak. AKP'li milletvekilleri ve belediye başkanlarının görüntüleri ve irticai faaliyet gösteren şahıslar sürekli izlenecek, yaptıkları toplantılara katılım sağlanarak video veya ses kayıtları ile faaliyetleri belgelenecek. Güvenilir yerel basın kuruluşları ile temasa geçilerek AKP'Ii milletvekilleri ile belediye başkanları hakkında olumsuz yönde ve kamuoyunu etkileyecek şekilde haberler yaptırılacak.

Bankalarda çalışan personel eşlerinden yararlanılarak Başbakan, Meclis Başkanı ve bakanlar başta olmak üzere AKP'li milletvekilleri, belediye başkanları ile il başkanlarının banka hesapları, kredi kartı harcamaları takip edilecek ve her hafta düzenli olarak rapor edilecek, AKP'li milletvekillerinin yakın akraba eş ve çocukları takip edilerek bu konuda basında kullanılmak üzere malzeme toplanacaktır." deniliyor.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN268 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat