• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli arasında masum sivilleri vurmayı reddederek firar eden üst düzey rütbeli askerlerle polisler de var.

Zaman'a konuşan askerler, göstericilere ateş açmayan arkadaşlarının vurulduğunu anlattı. "Subaylar arkamızda duruyor ve biz ateş açmazsak onlar arkadan bizi vuruyorlardı." diyen Yasin adlı asker, tecavüz vakalarının da yaşandığını iddia etti.

Suriye ordusunun ülkenin kuzeyindeki operasyonları sebebiyle Türkiye'ye sığınanların sayısı 9 bine dayandı. Sınırın Suriye tarafında bekleyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu sığınmacılar arasında sivillere ateş açmayı reddederek firar eden üst düzey rütbeli askerlerle polisler de bulunuyor. Dün bir yarbay ile 7 asker Türkiye'ye giriş yaparken, birçoğunun da sığınma talebinde bulunduğu bildirildi. Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyünden giriş yapan askerlerden bazıları, yaşadıklarını Zaman'a anlattı. 5 gün önce firar eden 25 yaşındaki Ali adlı Suriyeli asker, şahit olduğu zulüm karşısında daha fazla dayanamayıp kaçtığını söylüyor. Silahlı çetelerin kontrolüne geçtiği gerekçesiyle Suriye ordusunun operasyon düzenlediği kuzeydeki Cisr eş-Şuğur'a girdiklerinde karşılarında sadece çocuklar ve barışçıl göstericiler bulduklarını anlatan Ali, "Bu insanlara ateş açmamız emredildi." diyor. 5 kadının tecavüz edildikten sonra öldürüldüğüne şahit olduğunu iddia eden Yasin ise "Subaylar arkamızda duruyor ve biz ateş açmazsak onlar arkadan bizi vuruyorlardı." ifadelerini kullanıyor. Masum insanları öldürmemek için silahını bozduğunu ve ateş etmediğini dile getiriyor. Yasin'in anlattıkları Cisr eş-Şuğur'da geçtiğimiz hafta 120 güvenlik görevlisinin öldürülmesine ilişkin muhaliflerin senaryosunu teyit ediyor. Muhalifler, polislerin başkaldırdıkları için infaz edildiklerini iddia ederken Şam yönetimi bu kişilerin kasabada terör estiren selefi gruplarca öldürüldüklerini savunuyor.

İsmini vermek istemeyen bir başka asker ise Alevi-Sünni çatışması çıkartılmak istendiğini iddia ediyor. Cisr eş-Şuğur yolundaki köylerde saldırı emri verildiğini aktaran Suriyeli asker, "Ancak Alevi köylerinde hiçbir şey yapılmıyordu. Bir köyün yarısı Sünni yarısı Alevi ise Alevilere dokunulmuyor, Sünniler öldürülüyordu." iddiasında bulunuyor. Binlerce kişinin gözaltına alındığını söyleyen askerler, ellerindeki listelere göre tutuklama yaptıklarını, listede ise muhalif gösterilere katılanların çoğunun yer aldığını anlatıyor.

SALİH SARIKAYA / ZAMAN184 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret138435
Hava Durumu
Saat