• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Birkaç hafta önce düzenlenen saldırıda yaralanan Yemen Devlet Başkanı Abdullah Salih’in, tedavi için gittiği Arabistan’dan dönmeyeceği belirtildi.

Salih, 4 Haziran'da başkanlık sarayında yaşanana bombalı saldırıda şarapnel parçalarının vücuduna isabet etmesi nedeniyle yaralanmış, aynı gün tedavi için Suudi Arabistan'a gitmişti.

Üst düzey bir Suudi yetkilinin AFP haber ajansına yaptığı açıklama, Yemen hükümetinin "Salih'in kısa süre içinde ülkesine geri döneceğine yönelik" iddiaları da çürüttü.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "Salih Yemen'e dönmeyecek" derken, "Yemen devlet başkanının nerede kalacağının belirlenmediğini" sözlerine ekledi. Böylece Salih'in başka bir ülkede kalmak için Suudi Arabistan'ı ileride terk edebileceğini ima etti.  

Yetkili ayrıca, ülkesine dönmeme kararının Salih tarafından alınıp alınmadığını belirtmedi.

Böylece Salih, Ocak ayında Tunus'ta başlayan isyan dalgası "Arap Baharı"nın üçüncü kurbanı oldu. Yemen'deki çatışmalar, Arap Baharı'nın etkisiyle şiddetlenmiş olsa da analistler bu ülkedeki durumun diğerlerinden farklılık arz ettiğini belirtiyor.

Yemen'in, el Kaide'nin önemli üslerinden biri olduğunu iddia eden ABD, zaman zaman bölgede "terörle mücadelesi" adı altında operasyonlar yapıyor. Suudi Arabistan'ın da büyük etkisinin olduğu Yemen'de bir süredir aşiretler arasındaki iktidar mücadelesi nedeniyle yoğun çatışmalar yaşanıyordu. 152 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret138533
Hava Durumu
Saat