• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Balyoz davasında sanıkların arka arkaya gelen itirafları, davanın bir numaralı sanığı Çetin Doğan'ı zor durumda bıraktı.

Ve nihayet eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Doğan da, 5-7 Mart 2003 tarihlerinde yapılan seminer planında kullanılan kişi ve kurum isimlerinin gerçek olduğunu kabul etti. Doğan, "Senaryonun gerçekçi olması için 'gerçek isimler kullanın' demiş olabilirim." dedi.

Balyoz darbe planı davasının 32. duruşması İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görüldü. Dünkü duruşmada Balyoz plan seminerinin yapıldığı 2003 yılında, 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı yapan Tümgeneral İhsan Balabanlı'nın çapraz sorgusu yapıldı. Hakim Murat Üründü, Balyoz olduğu iddia edilen plan dışında bu şekilde gerçek kişi ve yer isimleri kullanılarak plan semineri yapılıp yapılmadığını sordu. Üründü, bu iddianın davanın bazı sanıklarınca da kabul edildiğini hatırlattı. Göreviyle ilgili birçok seminere katıldığını anlattı. Her seminerin ayrı planı ve konusu olduğunu ve gerçek yer, kişi isimlerinin kullanıldığını söyledi. Bu durumun da komutanın takdiri olduğunu aktardı. Bu sırada Çetin Doğan söz aldı. Doğan, "Senaryo sanal ama sonuçta dünyanın başka bir yerinde değil, Türkiye'de yapılıyor. Gerçek yer isimleri kullanılıyor tabi ki. Ama kişiler gerçek değil. EMASYA planı yapılırken arkadaşlar kendi bölgelerindeki deneyimlerinden bahsetmiş olabilirler." dedi. Bunun üzerine hakim, "Seminerde gerçek isimler kullanılmamıştır mı diyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Doğan, "Bu istihbarattan gelmiş, 'Kadıköy İmam Hatip Lisesi müdürü sorun çıkarıyor, bayrak törenlerinde müsamahalı oluyor' diye. Ben de bu istihbarat nedeniyle, 'Görevden almayacak mısınız?' diye sormuşum. Bunun darbe ile ilgisi yok." cevabını verdi.

SINIR AŞılMIŞ OLABİLİR

Hakim Murat Üründü, Doğan'ın açıklamasının diğer sanık ifadeleriyle çeliştiğine dikkat çekti. Doğan, "Biz Balyoz planında gerçek isimleri hiç tartışmadık." deyince salondan tepki geldi. Bunun üzerine Doğan, "Balyoz değil, Egemen Harekat Planı. Beni de şaşırttınız." şeklinde konuştu. "Sanıklar gerçek isimlerin kullanılması talimatının sizden geldiğini söylüyor." ifadesine, Doğan, "Senaryonun gerçekçi olması için bunu demiş olabilirim. Ama bu, sıkıyönetim planı kapsamındadır." karşılığını verdi. Seminerde sınırı aşan, densizlik olarak ifade edilebilecek sözler sarf edilmiş olabileceğini ifade eden Balabanlı'nın avukatı Ramazan Bulut, "O günün şartlarında düşünülmeli. Bugünkü şartlardan bakınca öyle anlaşılıyor." ifadelerini kullandı.

Olcan: Verilen emri uyguladım

Duruşmada Korgeneral Yurdaer Olcan'ın çapraz sorgusu da yapıldı. Örtülü olarak Balyoz darbe planının görüşüldüğü iddia edilen 5-7 Mart 2003'teki seminerde sunum yapan Korgeneral Olcan, her şeyin emir-komuta zinciri içinde yapıldığını savundu. Hakim Ali Efendi Peksak, savunmalar sırasında seminerin sadece 1. Ordu Komutanlığı çerçevesinde yapıldığının anlatıldığını ancak Olcan'ın seminer ses kaydında tüm ülkeyi kapsayan konuşmalar yaptığına dikkat çekti. Bunun üzerine Olcan, "Benden önceki konuşmaların devamı olarak öyle konuşmuş olabilirim. Ama böyle algılanmasın." cevabını verdi. Olcan'ın avukatı Şener Atılgan da "Müvekkilimin kendisine verilen emre uymuştur." ifadelerini kullandı.

Savcı Savaş Kırbaş'ın soruları, davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ı gerdi. Doğan, sorular üzerine, "Sınırları zorluyorsunuz!" ifadesini kullandı. Savcı, "Soru sormamız mı sınırları zorluyor? Sınırları zorlamak nedir?" diyerek tepki gösterdi.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret138535
Hava Durumu
Saat