• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Halkın diktatörlere karşı cihad ettiğini söyleyen Suriye Alimler Birliği Başkanı Muhammed es-Sabuni, muhaliflere Esad rejimine karşı silah kullanmamaları tavsiyesinde bulundu.

Suriye İslam Alimleri Birliği Başkanı Muhammed Ali es-Sabuni Suriye'de vahşet yaşandığını söyledi. Bir süredir Mekke'de yaşayan Sabuni, Hatay'daki mültecileri ziyaret etti. Suriye'den kaçanların zorunlu bir "hicret"e tabi tutulduklarını söyleyen Sabuni, halkın özgürlüğü karşısında kimsenin duramayacağını ifade etti.

Şam topraklarının temiz insanların toprağı olduğunu vurgulayan es-Sabuni, Suriye halkının pek yakın bir zamanda değişimi gerçekleştireceğini belirtti.

El Cezire haber kanalına yaptığı açıklamada ise Suriye halkına mesaj gönderen es-Sabuni, onların cihad yolunda mücadele ettiklerini ifade ederek; Esad rejimine karşı silah kullanmamaları tavsiyesinde bulundu. 

Suriye Alimler Birliği Başkanı, 'Asla elinize silah almayın, çünkü Baas rejimi sizi tuzağa düşürmek istiyor! Direnin, mücadeleye devam edin'' açıklamalarında bulundu.

Es-Sabuni, Suriye yönetiminin halkın sesini dinlemek yerine muhaliflere baskılarını arttırdığını dile getirdi.

Baas rejiminin yönetimi devraldığından beri ülkede baskı rejimi uyguladığını ifade eden el Sabuni, aylardır halkın reform talebiyle sokaklara dökülmesine rağmen ülkede herhangi bir olumlu adımın atılmadığının altını çizdi.

Suriyeli sığınmacıları ziyaret için Hatay'a gelen es-Sabuni, ülkesinden kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin feraha ereceklerini dile getirdi.

Cuma gösterilerinde halkın gösterdiği mücadeleye de dikkat çeken es-Sabuni, 'Suriye halkı ülkenin farklı yerlerinde aynı saatte sokağa çıkarak 'özgürlük' taleplerini dile getiriyor,' diyerek ülkede adaletin saplanması için gösterilere destek olunması gerektiğini ifade etti.

ŞEYH SABUNİ KİMDİR?

Şeyh Ali Sabuni 1930 yılında Suriye'nin ilim ve âlimler şehri olan Halep'te ilim ile meşhur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Halep şehrinin büyük âlimlerindendir.

Şeyh Muhammed Ali es-Sâbûnî, Arapça feraiz ve diğer dinî ilimleri babası Şeyh Cemil'den okudu. Diğer yandan Suriye'nin ileri gelen âlimlerinden dersler aldı.

Dubai Uluslararası Kurân-ı Kerim ödülü komisyonu 2008 senesinde Şeyh Muhammed Ali es-Sâbûnî'yi yılın islâmî şahsiyeti seçti. Komisyon, Sabûnî hocanın, kitapları ve diğer ilmî çalışmalarıyla, özellikle de Kur'ân-ı Kerim tefsiriyle ilgili müellefatıyla İslâma ve Müslümanlara yaptığı hizmetleri sebebiyle bu ödüle layık görüldüğünü açıkladı.238 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret138227
Hava Durumu
Saat