• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali ve eşi Leyla Trabelsi, gıyabında yargılandıkları davada 35'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 Tunus Eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali ve eşi Leyla Trabelsi'nin, gıyabında yargılandıkları davada 35'er yıl hapis cezasına çarptırıldıkları bildirildi.

Yargıç hapis cezasının yanı sıra, Bin Ali ve eşini de 60 milyon dolar para cezası ödemeye mahkûm etti.

Mahkemenin bir karara varması, bir günden daha kısa süre aldı.

Öte yandan, yargıç, Bin Ali'nin yargılanacağı başka bir davayı da 30 Haziran'a erteledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda silah ve uyuşturucunun ele geçirilmesine ilişkin ikinci davada sadece Bin Ali yargılanacak. Saraylarda yaklaşık 2 kilo uyuşturucu ve 27 milyon dolar nakit para bulunduğu iddia ediliyor.

Bin Ali'ye karşı aynı zamanda, cinayet, yetkinin kötüye kullanılması, arkeolojik eser kaçakçılığı ve para aklanması şüpheleriyle inceleme başlatılmış durumda.

Eski cumhurbaşkanı bu suçlamaları da reddediyor.

Tunus'ta halk ayaklanması üzerine ülkesini terk etmek zorunda kalan Bin Ali ve eşi Leyla Trabelsi, Ocak ayında Suudi Arabistan'a kaçmıştı.

Avukatların Açıklaması

Tunus'un devrik cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin gıyabında gerçekleştirilen davasında, avukatları liderin ülkeyi terk etmek konusunda kandırıldığını ifade etti.

BBC'de yer alan habere göre duruşmanın başında yapılan açıklamada, bin Ali'nin ailesini güvenli bir yere ulaştırmak üzere Suudi Arabistan'a uçmaya karar verdiği ancak hemen ardından ülkeye dönmeyi planladığı söylendi.

Açıklamada, pilotun bin Ali'nin emirlerine uymadığını ve kendisini almadan Suudi Arabistan'dan ayrıldığı da öne sürüldü. Ancak Bin Ali'nin o günden itibaren niye Tunus'a dönüş yapmadığına ilişkin bir bilgi verilmedi.

Eski lider, orduya göstericiler üzerine ateş açma emri verdiğini de reddetti.

Bin Ali'nin avukatları, Tunus'un geçiş hükümetinin ülkede istikrarın sağlanmasındaki başarısızlığını gündemden düşürmek için duruşmayı kullandığını öne sürdü.179 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat