• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısırlı generaller, seçmenlere sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan ulaştı.

Independent gazetesinin haberine göre Mısır'da askeri yöneticiler, geçiş süreci vaatlerine bağlılıklarını gösterme çabası içinde 18 cumhurbaşkanlığı adayı arasında hangilerinin en fazla desteği aldığını ölçmek için Facebook üzerinden anket yayımladı.

Mısır'da Tahrir Meydanı'ndaki direniş sonrası Mübarek'in devrilmesiyle iktidara gelen askeri rejim, ülkenin yönetimi konusunda son zamanlarda eleştirilere maruz kalıyordu.

İnternet ortamındaki ankete 100 binin üzerinde yanıt alındı.

Adaylardan reform yanlısı lider, eski Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey, dün yüzde 35'le listenin başında görünüyordu. El Baradey'i, İslami çalışmalarıyla bilinen Doktor Muhammed Selim el-Ava izliyor. Bir diğer aday ise Mübarek'in iktidarda kalma çabası içinde son aşamada cumhurbaşkanı yardımcılığına getirdiği, eski istihbarat şefi Ömer Süleyman.

Sadece İnternet Kullanabilenlerin Bir Kısmı Oyluyor

Independent, Pazar günü başlatılan bir ay açık kalacak olan anketin resmi olmadığını zira 85 milyon nüfusu olan ülkede halkın sadece beşte birinin internete erişimi olduğunu yazıyor. Gazeteye göre bu anket yine de seçimlerin yıldızlarının göstergesi olabilir. Ancak Mübarek’in devrilmesinden sonra yapılan referandum sonuçları göz önüne alındığında İhvan adayının cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ezici bir üstünlük sağlayacağı düşünülüyor.

Independent, bu adımın Mübarek'in 30 yıllık baskıya dayalı iktidarı ardından tam bir yenilik olduğunu yazıyor. Mübarek'in 11 Şubat'ta devrilmesinden bu yana ilk parlamento seçimlerinin Eylül ayında yapılması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi henüz belirlenmedi ancak ordu desteğindeki geçiş planında başta belirtilen tarihlere sadık kalınırsa, seçim bu yıl sonunda yapılabilir.220 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret138422
Hava Durumu
Saat