• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Sudan Devlet Başkanı el Beşir, Güney Sudan'ın petrol şartlarını kabul etmemesi durumunda boru hattını kapatacaklarını açıkladı.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir petrol konusunda anlaşma sağlanamaması durumunda, Temmuz ayındaki bölünmenin ardından güneyden petrol taşıyan boru hatlarını bloke edeceğini açıkladı.

BBC'nin haberine göre el Beşir, güneyde kurulacak devletin ya petrol gelirlerinin yarısını kuzeye ödemeye devam etmesi ya da kuzeydeki altyapıyı kullandığı için para ödemesi gerektiğini söyledi.

Beşir, bu iki koşuldan birinin kabul edilmemesi durumunda, boru hatlarını kapatacağını belirtti.

Sudan petrolünün dörtte üçü ülkenin güneyinde çıkıyor. Ancak, rafinerilerin çoğu ve dağıtım limanı ise kuzeyde.

Güney Sudanlılar, Ocak ayında yapılan bağımsızlık referandumunda ayrılma yönünde oy vermişlerdi.

Cumhurbaşkanı Beşir bu şartları, Sudan petrolünün ihraç edilmesinde kilit öneme sahip Port Sudan'da yaptığı konuşmada ortaya koydu.

Başkent Hartum'daki BBC muhabiri James Copnall, kurulacak Güney Sudan devletinin gelirlerinin yüzde 98'inin petrole dayalı olacağını ve kuzeyin bloke etmesi durumunda petrolü ihraç edemezse bunun devleti işlemez hale getireceğini söylüyor.

Güney Sudan yönetimi Kenya ya da Uganda üzerinden yeni boru hatları inşa etmeyi planlasa da, bu hatların kurulmasının birkaç yıl alacak olması nedeniyle kısa vadedeki sorunlara çözüm bulabilmiş değil.

Kuzey Sudan ordusu geçen ay, Kuzey ve Güney Sudan sınırındaki petrol zengini tartışmalı Abyei bölgesini ele geçirmiş ancak bu hafta başında yapılan bir anlaşma ile Kuzey Sudan askerlerinin yerini Etiyopyalı barış gücü askerleri almıştı.

Yaklaşık olarak Lübnan büyüklüğünde olan, verimli toprak ve çiftlik arazilerinden oluşan Abyei bölgesi üzerinde hem güney hem de kuzey Sudan hak iddia ediyor.200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret138538
Hava Durumu
Saat