• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye Devlet Başkanı 4 ayda üç konuşma yaptı. 4 ayda 2 bini kişi öldü, on binlerce kişi yaralandı. Ancak Esad, bugüne kadar söz verdiği basit eylemleri dahi gerçekleştirmedi.

The Daily Star gazetesi, "Esad, lafla peynir gemisi yürümüyor!" dedi.

İşte, The Daily Star gazetesinin başyazısı:

Halk sokaklarda feryat ederken iki ay boyunca sessiz kalan Suriye lideri Beşşar Esad, pazartesi günü ortalığı yatıştırma amaçlı bir konuşma yaptı. Bu kadar aradan sonra, bazılarının konuşmaya dair beklentileri yükselmiş olabilir, fakat Suriye’de reform isteyenler, yanı sıra ülkeyi endişeyle izleyen uluslararası toplum hayal kırıklığına uğramış olmalı.

Samimiyetten uzaktı

Esad, Şam Üniversitesi’nde film icabı toplanmış seyircileri andıracak kadar dalkavuk bir parlamento önünde yaptığı konuşmasının tonu itibariyle, öncekilere nazaran daha makul görünüyordu. Yine de başkanın konuşması tam bir hüsrandı.

Konuşma muğlak reform vaatleriyle, Eflatun’un Cumhuriyeti’ni akla getiren bir devlet yaratma arzusuna dair cafcaflı sözlerle doluydu. Reform sözleri verildi, fakat somutluktan yoksundu. Aslında dünya bunları iki ay önce de dinlemişti. Esad’a güven o kadar dibe vurdu ki reform yeminlerini yerine getirme arzusunun samimiyetini sorgulamak zaruri.

Kalkınmaya, olağanüstü halin kaldırılmasına, basın özgürlüğünün ve gösteri düzenleme hakkının genişletilmesine dair sözlerin şiddette, insan hakları ihlallerinde ve uluslararası yaptırımlardaki artışla sonuçlandığı göz önüne alındığında, Esad daha özgür bir Suriye özlemi duyanların güvenini hak etmiyor.

Masabaşında çözülemez

Esasen uluslararası topluma yönelik bir monolog olan konuşmasında Esad, ülkesinin dertlerine hiçbir deva telaffuz etmedi. Böyle bir konuşmaya yönelik önemli olan yegâne tepki, içeriden gelendi ve ilk işaretler umut verici görünmüyor.

Ülkede (ve hatta Türkiye’deki Suriyeli mülteciler arasında) yeniden patlak veren protestolarla birlikte şu, şaşırtıcı olmayan biçimde ortaya çıktı: Ne idüğü ve vakti belirsiz bir beylik laf silsilesi, protestoların ateşini düşürmeyecek. Konuşma, lafla reform olmayacağını, asıl meselenin sözleri fiiliyata dökmek olduğunu gösterdi. Başkanın sorunları, bir başka komite kurmakla çözülmeyecek. Suriye’nin on yıllardır süren yolsuzluğa ve olağanüstü hale duyduğu öfke, masabaşında oturan adamlarca ortadan kaldırılamaz. Rejimin tek seçeneği, bir an önce kapsamlı reformlara girişmek. Konuşma vakti çoktan geçti. Şimdi Esad için meseleyi kararlılıkla ele alma vakti.

Çeviri: Radikal185 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret138226
Hava Durumu
Saat