• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail, Gazze'ye hareket edecek yardım filosundan duyduğu endişeyi, BM'ye taşıdı. ABD ve Yunanistan vatandaşlarına filoya katılmamaları çağrısı yaptı.

İsrail’in bu ay içinde Gazze’ye hareket etmesi beklenen yardım filosunu engelleme çabaları sürüyor.

İsrail şimdi de yeni yardım filosundan duyduğu endişeyi Birleşmiş Milletler’e taşıdı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan ise vatandaşlarına filoya katılmamaları çağrısında bulundu.

İsrail’in, Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisinin konuyla ilgili olarak Genel Sekreter Ban Ki-mun’a ve Güvenlik Konseyi’ne mektup yazarak yardım filosu hakkındaki kaygılarını ifade ettiği bildirildi.

Mektupta, yardım filosunun kışkırtma amaçlı olduğu iddia edilerek, filonun yola çıkmasının tehlikeli sonuçlara yol açabileceği kaydedildi.

ABD ve Yunanistan’dan Vatandaşlarına "Filoya Katılmayın" Çağrısı

Öte yandan, Amerika Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını, yardım filosuna katılmamaları konusunda uyardı.

Washington yönetimi, İsrail’in Mavi Marmara’ya yaptığı kanlı baskını hatırlatarak, filoya katılımın tutuklanma, kovuşturma ve sınır dışı edilmeye yol açabileceğini belirtiyor.

36 Amerikan vatandaşından oluşan bir grup, Gazze yardım filosuna katılacak Amerika Birleşik Devletleri bayraklı bir gemiye binmeyi planladıklarını ilan etmişti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, dış politikada ülkenin çıkarlarını göz önünde bulundurmanın önemine değinilerek, filoya katılmama çağrısı yapıldı.

Açıklamada "Bu kritik ortamda, herkes sorumluluk göstermek ya da hareketlerinin sorumluluğunu üstlenmek zorundadır." denildi.

Daha önce Yunan basınında çıkan haberlerde, ’’İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Atina’dan, Gazze için hazırlanan yeni yardım filosunu engellemesini istediği’’ iddiasına yer verilmişti.

TRT161 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret138490
Hava Durumu
Saat