• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, halkı Müslümanlara karşı kin ve nefrete tahrik etme suçlamasıyla açılan davada suçsuz bulundu.

Amsterdam'daki mahkemenin yargıcı Marcel van Oosten, Wilders'in açıklamalarının Müslümanların tepkisini çekse de 'meşru siyasi tartışma' sınırları içinde kaldığına hükmetti.

Wilders de savunmasını bu sav üzerine kurmuştu.

Avrupa'nın en sıkı korunan siyasetçilerinden olan Wilders, mahkemede 'Hollanda İslam tehdidi altında olduğu için' sesini yükseltmek zorunda olduğunu belirtmişti.

Yargıç Van Oosten, Wilders'in 'İslamın tabiatı itibariyle şiddeti teşvik ettiği' iddialarının, Kuran konusundaki sözlerinin ve Müslümanların Hollanda'ya göç etmesinin engellenmesi çağrılarının, göç siyaseti etrafındaki tartışmalar kapsamında algılanması gerektiğini söyledi.

Yargıca göre bu açıklamalar, Hollandalı Müslümanlara karşı ayrımcılık yapılması ile doğrudan bağlantılandırılamaz.

Bu gerekçeyle aleyhindeki beş suçlamanın hepsinden aklanan 47 yaşındaki Wilders'in taraftarları, kararı alkışlarla karşıladı.

Hükümet için dayanak

Wilders, adını göç ve Müslümanlar konusundaki sert çıkışları ile duyurmuş; yönettiği 17 dakikalık Fitne adlı kısa film Müslüman grupların protestolarına yol açmıştı.

Desteğini giderek artıran Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) geçen yıl düzenlenen seçimde ülke siyasetinde kilit bir konuma geldi.

Parti, dışarıdan verdiği destekle Hollanda hükümetinin ayakta durmasını sağlıyor.

Geçen yıl Ekim ayından bu yana devam eden davada Geert Wilders'in aklanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Wilders, konuşmalarında İslamı "faşist" olarak tanımlamış, Kuran'ı Hitler'in Kavgam kitabıyla karşılaştırmıştı.

Hollanda yasaları dini hedef alan açıklamalar yapılmasını sınırlamıyor. Ancak belirli dini gruplara mensup kişilere karşı kin ve nefreti tahrik etmek, suç kapsamında görülüyor.

Wilders aleyhinde suç duyurusunda bulunan azınlık gruplarının üyeleri ise, Wilders'in ifadelerinin ayrımcılığın ve Müslümanlara karşı şiddetin artmasına neden olduğu görüşünü savunuyordu.

Davacılar, Hollandalı siyasetçiye sembolik olarak 1 euro ceza verilmesini istiyordu.

Wilders'in davası Hollanda'da çok kültürlülüğün tartışmaya açıldığı bir döneme rastlıyor.

Merkez sağ eğilimli Hollanda hükümeti, 'Hollanda'nın değerlerini göz ardı edenlere' karşı daha sert bir tutum takınmayı öngörüyor.

BBC163 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret138419
Hava Durumu
Saat