• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Meşal ile Davutoğlu, Filistin uzlaşısındaki tıkanıklığı konuştu.

Türkiye’ye gelen İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, İstanbul’da dışişleri yetkilileriyle Hamas ve Fetih hareketleri arasındaki uzlaşı süreciyle Filistin sahasındaki son gelişmeleri görüştü.

İstanbul’a gelen Hamas lideri Meşal bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ve bakanlığın diğer yetkilileriyle bir araya gelerek Filistin davası, Filistin iç barış süreci ile bölgesel sorunları görüştü. Meşal’in bugün Türkiye’den ayrılacağı ifade edildi.

Halid Meşal’in İstanbul’a geldiği sırada Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas da Ankara’ya iniş yaptı. Abbas da Türkiye’de yetkilerle görüşecek ancak Filistinli iki liderin bir araya gelmesinin programda olmadığı belirtildi.

Hamas ve Fetih arasında kalıcı bir uzlaşının sağlanması için aktif rol üstlenen Türkiye’nin, barış sürecini riske eden Abbas’ın son açıklamalarının ardından iki lidere ev sahipliği yapması Kahire’de varılan barış antlaşmasının kurtarılması açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

*** 

Heniyye: “Barış Anlaşmasını Geciktirme Girişimlerine Karşıyız”

Direniş gruplarını ortak bir stratejiye davet eden Başbakan Heniyye, Halk Kurtuluş Cephesi’nden bir heyeti kabul etti.

rebah-minha_heniyye.jpg

Başbakan İsmail Heniyye, Filistinli gruplar arasında ortak bir stratejiye varmak için sürdürülen politikaların yeniden gözden geçirilmesi fikrini desteklediğini belirtti.

Heniyye, dün akşam (22 Haziran Çarşamba) Gazze’de Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden bir heyeti kabul ederken yaptığı açıklamada Kahire’de varılan barış anlaşmasına olumlu bakmak ve maddelerini hayata geçirmek gerektiğini belirterek, bunu erteleme girişimlerini asla kabul etmediklerini söyledi.

Barış anlaşmasının hükümet kurmaktan ibaret olmadığını belirten Heniyye, FKÖ’yü yeniden yapılandırmanın, Filistin meclisini işlevsel hale getirmenin ve toplumsal barışı sağlamanın bunun alt başlıklarından olduğunu ifade etti.

Görüşmeye katılan Halk Cephesi lideri Rebah Minha da yaptığı açıklamada cephenin barış sürecini desteklediğini belirterek, başta FKÖ’nün yeniden yapılandırılması olmak üzere anlaşmada yer alan beş maddenin dengeli bir şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

FİEM224 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret138226
Hava Durumu
Saat