• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Taliban, ABD Başkan Barack Obama’nın ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlayacağı yönünde açıklamasını çok önemsemeyerek, bunun sembolik ve yetersiz bir eylem olduğunu savundu.

Afganistan’daki Taliban hareketi yayınladığı bildiride, bu yıl 10 bin askerin çekileceği açıklamasının ne uluslararası toplumu ne de Amerikan halkın tatmin etmeyen sembolik bir eylem olduğunu belirterek, ABD’yi hiçbir temeli olmayan zafer açıklamasıyla halkına birçok defa savaşın bittiği ümidini vermekle suçladı. Afganistan Devlet Başkan Hamid Karzai ise ABD’nin çekilme takvimi açıklamasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. ABD Savunma Bakan Robert Gates de yaptığı açıklamada, Başkan Obama’nın kararına destek verdiğini belirterek, ksmi çekilme için, 1.5 yıldır sağlanan ilerlemeyi tehlikeye atmayacak şekilde yeterli imkan, zaman ve esnekliğin bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan, Avustralya Başbakan Julia Gillard, ABD’nin 2012 yazına dek askerlerinin üçte ikisini çekeceği açıklamasına karşın, Afganistan’daki Avustralya askerlerinin önceden belirlendiği gibi 2014’e kadar kalacakların açıkladı. Fransa’dan yapılan açıklamada da Afganistan’daki yaklaşık 4 bin Fransız askerinin Amerikan askerlerinin çekilmesine bağlı bir takvim içinde ve aşamalı bir şekilde çekileceği belirtildi. (Yeni Akit)136 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret138424
Hava Durumu
Saat