• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği İslam ümmetini bu Cuma gününü Suriye halkına destek ve dayanışma günü ilan etmeye çağırdı. Faaliyetler Cuma namazının ardından başlayacak.

Şeyh Yusuf El-Karadavi başkanlığındaki Uluslararası Âlimler Birliği, tüm Müslümanları bugün Suriye halkı için ülkelerinde eylem ve barışçıl gösteriler yapmaya çağırdı.

Birlik tarafından yayınlanan ve Suriye rejiminin uyguladığı zorbalığın kınandığı bildiride dayanışma ve destek faaliyetlerinin Cuma namazının ardından başlayacağı açıklandı.

Faaliyetler çerçevesinde şehitler için gıyabi namaz kılınıp dua edilecek. Suriyelilerin trajedilerini ortaya koyan küçük sergiler açılacak, Suriye büyükelçilikleri önlerinde toplanılıp protesto edilecek.

Birlik bildirisinin sonunda Suriye halkını sabra ve zafere inanca davet etti.

İşte bildirinin içeriği:

‘Körfez Âlimleri Derneği, Yurtdışındaki Suriyeli Âlimler Derneği, Sünni Âlimler Derneği, Avrupa ve diğer ülkelerdeki birlikler gibi Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği üyesi olan birlik ve dernekler arasında gerçekleştirilen işbirliği ve dayanışma aracılığıyla Uluslararası Birlik, bugünün ‘onlarca yıldır büyük zulme uğrayan; ayaklanmış Suriye halkıyla dayanışma Cuması yapılması çağrısında bulunmaktadır. O halk ki barışçıl devrimi güvenlik güçleri ve Şebiha tarafından aşırı şiddet ve haydutlukla karşılık bulmuştur. Şehit sayısı 1300’ü aştı. Birçokları yaralandı ve onlardan daha fazlası da tutuklandı.

Destek ve dayanışma nasıl olacak?

Bu noktadan yola çıkarak birlikte üye olan İslami dernek ve birlikler Müslüman halkları, âlimlerini ve liderlerini bugünü (Cuma) zulme ve baskıya karşı ayaklanan Suriye halkıyla dayanışma ve destek Cuması ilan etmeye çağırmaktadır. Destek ve dayanışma da; Cuma namazının ardından barışçıl protesto gösterileri yapılarak başlayacak, şehitler için gıyabi namaz kılarak, Suriye halkıyla dayanışma ve barışçıl devrimini destek için Allah’a yalvarıp dua ederek, yaşanan trajedilerin fotoğrafları ve Suriye halkına karşı işlenen suçları belgeleyen malumatları kapsayan küçük sergiler açılarak gerçekleştirilecektir. Yürüyüşler düzenlenerek Suriye halkının meşru, barışçıl taleplerini destekleyen ve aynı zamanda halka karşı uygulanan kanlı, askeri bastırma yöntemlerini kınayan pankartlar kaldırılacak, Suriye rejiminin işlediği suçları kınamak için çeşitli ülkelerdeki Suriye büyükelçiliklerinin önünde toplanılacak, büyükelçilere kitleler adına protesto mektupları teslim edilecektir. Bununla beraber Arap, İslami ve uluslararası kuruluşlara Suriye rejiminin işlediği suçları protesto eden ve Suriye halkını korumaları ve yönlendirmeleri için çağrıda bulunan protesto mektupları gönderilecektir.

Birlik Suriye halkını, âlimlerini ve düşünürlerini de sabra, Allahu Teâlâ’ya duaya ve zafere inanmaya çağırmaktadır. Zira Allahu Teâlâ kitabında şöyle buyurmaktadır: ‘Ey iman edenler! Sabredin. Sabır yarışında düşmanlarınızı geçin. (Cihat için) hazırlıklı ve uyanık olun ve Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.’ (Al-i İmran Suresi- 200)’

Son olarak bildirinin altında birlik başkanı Üstaz Dr. Yusuf El-Karadavi ile birliğin genel sekreteri Ali El-Karadağı’nın isimleri yer aldı. 

FATİH CAMİİ'NDE GIYABİ CENAZE NAMAZI

Suriye halkının protestolarına yönelik Baas yönetiminin sert tutumunu protesto etmek halkın adalet, özgürlük taleplerine Türkiye'den ses vermek için çeşitli İslami kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, 24 Haziran Cuma günü (Bugün) Cuma namazı sonrasında Fatih Camii avlusunda toplanma çağrısında bulundu.

Yapılan çağrıda Suriye'de şehit edilen kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılınacağı bildirildi.

Betül Akyüz / Timetürk166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret138427
Hava Durumu
Saat