• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ya’alon, Mavi Marmara katliamı sebebiyle Türkiye’den özür dilemeyeceğini açıkladı.

İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Moşe Ya’alon, Mavi Marmara katliamı sebebiyle Türkiye’den özür dilemeyeceklerini, fakat ölenlerin ailelerine tazminat ödeyebileceklerini söyledi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Ya’alon geçtiğimiz hafta Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Avrupa’da bir araya geldi. İsrail Ordusu’nun eylemleri sebebiyle özür dilemelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Ya’alon, Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeme niyetinde olduklarını aktardı.

ÖZÜR DİLEMEK YERİNE ‘ÜZGÜNÜZ’ DİYECEKLERMİŞ!

Türkiye, vatandaşlarının katledilmesi sebebiyle İsrail’den özür talep ediyor. Siyonist İsrail tarafı ise bunun yerine, can kayıplarından duydukları üzüntüyü seslendirebileceklerini belirtiyor.

İsrail İstihbarat ve Atom Enerjisi Bakanı Dan Meridor, Mavi Marmara’da “Türkiye vatandaşlarının ölümünden dolayı üzüntü duyduklarını” yineledi. İsrail Radyosu’na konuşan Dan Meridor, “İsrail, Türk vatandaşlarını öldürmeyi arzu etmiyordu. Olan bitenlerden üzüntü duyduğumuzu daha önce de söyledik. Bu, yeni bir şey değil.” dedi.

İSRAİL, ÜST DÜZEY TEMAS İSTİYOR

Türkiye’nin İsrail’le ilişkileri normalleştirmek için müsteşar seviyesinde görüşmeleri sürdürdüğü öne sürülmüştü. Y. Ahronoth, Tel Aviv yönetiminin iki ülke arasındaki gerginliği yumuşatarak üst düzey bir randevu koparmayı hedeflediğini yazdı. Temasın cumhurbaşkanı, başbakan ya da savunma bakanları seviyesinde düşünüldüğü belirtildi.

Gazeteye konuşan İsrailli bir yetkiliye göre, ‘Türkiye’nin daha önce dahil olduğu İran-Suriye ekseni’ son günlerde iyi görünmüyor. İddiaya göre Türkiye, BM’nin Temmuz ayı başında yayınlayacağı Mavi Marmara raporundan da çekiniyor. İsrailli yetkilinin beklentisi, bu sebeplerden ötürü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’le ilişkilerdeki tansiyonu düşürmeye çalışması.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçtiğimiz günlerde gönderdiği mektupta, iki ülke ilişkilerinin gelişeceği ümidini belirtmiş ve yeni Türkiye hükümeti ile çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydetmişti.147 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret138556
Hava Durumu
Saat