• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriyeli rejim muhalifleri, Suriye ordusunun Türkiye sınırına yakın bir köy ile Lübnan sınırı yakınındaki bir kasabada konuşlandığını söylüyor.

Cuma günkü gösteriler ardından ev ev yapılan yapılan aramalar ve cenaze törenleri sırasında da en az dört sivilin daha öldürüldüğü söyleniyor.

Suriye, yabancı gazetecilerin ülkeye girişine izin vermediği için iddiaları ve gelen haberleri bağımsız kaynaklarca doğrulatabilmek zor.

1300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin gözaltına alındığı hükümet karşıtı gösteriler Mart ayında başlamıştı.

Suriye lideri Beşşar Esad, geçtiğimiz Pazartesi günü diyalog çağrısında bulunmuştu.

Ancak muhalifler, Esad'ın önerilerini ve girişimini yetersiz buluyor.

Bu kişi ve gruplar Pazaretsi günü toplanarak, krizi çözüm yollarını tartışacak.

Ordu Türkiye sınırında

Suriye ordusunun en son Türkiye sınırı yakınındaki Naija köyüne girdiği söyleniyor.

Naija yönetimin, 120 güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü söyleyerek bu ay başlarında asker gönderdiği, ülkenin kuzeyindeki Cisr El Şuğur kasabasına çok yakın.

Suriye'nin resmi haber ajansı Suriye ordusunun, Türkiye sınırındaki köylerde yayılma işleminin tamamlayarak kontrolün sağlandığını bildiriyor.

Ordudan yapılan açıklamada "Ordu birlikleri tek bir kurşun atmadan, can ve mal kaybına neden olacak herhangi bir olay yaşanmadan yayılma görevini tamamladı." denildi.

Askeri bir kaynak açıklamasında, "silahlı terör örgütleri" olarak tanımladığı gruplar tarafından, evlerinden kaçmaya zorlanan vatandaşlara evlerine dönme çağrısında bulundu.

Askeri yetkili bölgede "silahlı terör örgüt üyeleri tehlikesinin" kalmadığını savundu.

Bölgeden şu ana kadar 12 bin civarında Suriyeli Türkiye'ye sığınmış durumda.

Suriye ordusuna bağlı tankların Türkiye sınıra yaklaşması tansiyonu yükseltmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Suriye'nin Ankara Büyükeçisi Nidal Kabalan'ı bakanlığa çağırarak, sınıra yakın bölgeye tankların gitmesinden duydukları rahatsızlığı iletmişti.

Bu arada, Avrupa Birliği Esad yönetimine yönelik yaptırımları genişletti.

AB hedef alınan 30'dan fazla kişiyi içeren listeye, İran Devrim Muhafızları'nda görev yapan 3 kişiyi ve 4 Suriyeliyi de ekledi.

BBC157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret138421
Hava Durumu
Saat